Wyczarowane z drewna

0
38
Jozef-Lizom-ludowy-artysta
REKLAMA

Józef Lizoń mieszka w miejscowości Rogi, pomiędzy Limanową a Starym Sączem. Z zawodu stolarz, bardzo wcześnie rozpoczął swoją przygodę z rzeźbą. Już w dzieciństwie kozikiem wykonywał w drewnie figurki zwierząt, ludzkie postaci, zabawki, a później także akcesoria kolędnicze – gwiazdy, szopki. W połowie lat siedemdziesiątych podjął pracę u limanowskiego przedsiębiorcy, dla którego wykonywał kasetki, talerze, figurki, sprzedawane w sklepach z pamiątkami. Praca okazała się zbyt nużąca i monotonna, dlatego z ulgą przyjął propozycję kupca, który zaoferował mu stały zbyt prac wykonywanych bezpośrednio na jego zlecenie. Były to przede wszystkim realistyczne rzeźby orłów z rozpostartymi skrzydłami z koroną na głowie, chętnie kupowane przez wyjeżdżających do Ameryki jako pamiątka z ojczyzny. Jeden z nich wraz z ciupagą ze sceną walki komunistów i przedstawicieli „Solidarności” o polską flagę trafił pod koniec lat osiemdziesiątych do prezydenta Georga Busha seniora jako dar Polonii. Prezydencki list z podziękowaniem dla rzeźbiarza stanowi do dziś cenną pamiątkę w rodzinie Lizoniów.
Uczestnicząc w plenerach rzeźbiarskich, przygotowywał rzeźby monumentalne, które później zdobiły skwery i parki. Szybko uznał, że rzeźby te mogą stać się częścią galerii stworzonej wokół własnego domu. Teraz konsekwentnie wypełnia dom i jego otoczenie rzeźbami o różnorodnej tematyce, a swoją galerię nazywa skansenem rzeźby monumentalnej.
Ludowy artysta pracuje przede wszystkim w drewnie, głównie lipie; ceni rzeźby realistyczne. Twórczość Józefa Lizonia zdominowana jest przez tematykę sakralną. Na szczególną uwagę zasługują krzyże, w których chyba najpełniej realizuje się talent rzeźbiarza. Józef Lizoń jest autorem ponad stu krzyży i stacji drogi krzyżowej oraz przedstawień świętych patronów. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zdobią dziesiątki kapliczek i kościołów, zyskują też uznanie na wystawach we Francji, Szwajcarii i Niemczech.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 11 kwietnia o godz. 18 w Galerii Hortar przy ul. Legionów 32 w Tarnowie. Wernisażowi towarzyszyć będzie występ kapeli ludowej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o