Z czego się śmiejemy?

0
36
REKLAMA

Na dziesięć dni rozpisano program XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia’2012, który pod koniec września zainaugurowano w Tarnowie. Formułkę otwierającą święto komedii wypowiedział Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.
Konkurs otworzyła czarna komedia pt. „Jednoręki ze Spokane”; to premiera tarnowskiego teatru w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Festiwal odbywający się w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie jest już na półmetku. Publiczność obejrzała przedstawienia: „Marsz Polonia” (Teatr Powszechny w Łodzi); „Klub kawalerów” (Teatr Polski w Bydgoszczy); „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III” (Teatr IMKA w Warszawie), „Wszystko o kobietach” (Teatr Państwowy w Koszycach na Słowacji). W kolejce czekają jeszcze dwa: „Mayday” (Teatr Polonia w Warszawie) oraz „Księżyc i magnolie” (Teatr Współczesny w Warszawie).
Konkursowe przedstawienia ocenia profesjonalne jury. Tworzą je Barbara Szałapak (aktorka, szefowa oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Krakowie), Małgorzata Pieńkowska (aktorka), Jacek Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz) oraz Andrzej Nejman (aktor, dyrektor Teatru Kwadrat w Warszawie). Jury przyzna Grand Prix oraz nagrodę w wysokości 15 tys. zł dla najlepszego spektaklu. Laureatów nagród poznamy podczas gali zamykającej festiwal, w niedzielę 7 października wieczorem. Na scenie Centrum Sztuki Mościce ogłoszony zostanie werdykt jury, a galę uświetni pogram w reżyserii Rafała Kmity pt. „Jeszcze nie pora umierać”.
XVI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia2012 to także sporo imprez towarzyszących. To, na co najbardziej czekają widzowie Talii, to spotkania z aktorami. A gośćmi festiwalu są w tym roku m.in. Artur Barciś, Tomasz Karolak, Stefan Friedmann, Maria Seweryn, Andrzej Zieliński.
W oczekiwaniu na przedstawienia można obejrzeć dwie wystawy, przygotowane przez Galerię Miejską w Tarnowie specjalnie na Talię. Na dworcu PKP prezentowane są fotograficzne fraszki Tadeusza Koniarza, uznanego fotoreportera, a we foyer teatru powieszono blisko sto rysunków satyrycznych i karykatur autorstwa Janusza Grysiewicza.
Festiwalowi towarzyszy zbiórka charytatywna na rzecz Piotrka Radonia, 19‑latka bez rąk i nóg z Dąbrowy Tarnowskiej, który próbuje właśnie rozpocząć studia informatyczne. Wolontariusze z puszkami zbierają datki w miejscach prezentacji spektakli festiwalowych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o