Z dzieciństwa w dorosłość

0
119
Jakub-Ochnio-Dorosle-granice-dziecinstwa
REKLAMA

Jakub Ochnio (rocznik 1990) fotografuje od 2006 roku, koncentrując się na pokazywaniu człowieka poprzez zdjęcia dokumentalne i reportażowe. Od 2009 roku jest członkiem Towarzystwa Fotograficznego POZYTYWni oraz prezesem ds. artystycznych Koła Fotograficznego Diafragma. Dwa lata temu, wraz z trójką przyjaciół, założył Kolektyw Fotografów AFTERIMAGE, gdzie pełni funkcję prezesa. Jest też członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Artystycznej Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF.
Swoje zdjęcia pokazywał podczas kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, w tym kilku indywidualnych, a fotografie jego autorstwa wielokrotnie były doceniane w w ogólnokrajowych konkursach. Swoją wiedzą dzieli się z innymi, organizując i prowadząc warsztaty fotograficzne z reportażu, dokumentu i fotoedycji.
„Dorosłe granice dzieciństwa” to jego autorska wystawa fotografii, cykl 25 zdjęć opowiadający o przemianie dziewczyny w kobietę. Subtelne kadry pełne niedopowiedzeń, trochę na pozór niedokładne, trochę niepoukładane doskonale opisują ten stan młodości, trochę zawieszony gdzieś już nie w dzieciństwie, a jeszcze nie w dorosłości.
– Ta wystawa to historia pokonywania nieostrej, a zarazem bardzo gwałtownej granicy oddzielającej nasze dzieciństwo od dojrzałości. Chciałbym, aby był to obraz momentu, którego doświadczył lub dopiero doświadczy każdy z nas w mniej lub bardziej podobnej formie. Mimo że tworzę głównie klasyczny fotoreportaż, w tym wypadku zastosowałem estetykę nowo‑dokumentalną. Zdecydowały o tym subiektywność samego zjawiska w połączeniu z osobistą koniecznością zmierzenia się z udokumentowaniem, pokonanej również przeze mnie, granicy – mówi Jakub Ochnio.
Zdjęcia autorstwa Jakuba Ochnio można oglądać w kieleckiej Galerii Fotografii BWA/ZPAF do 10 maja.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o