Z festiwalu na festiwal…

0
67
REKLAMA

Łukasz Maciejewski, tarnowski dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny, wciąż otrzymuje ciekawe i prestiżowe propozycje. Wakacje sprzyjają organizowaniu rozmaitych festiwali i właśnie tam spotkać można Maciejewskiego. W lipcu Łukasz Maciejewski był członkiem międzynarodowego jury Fipresci podczas konkursu głównego festiwalu w Karlovych Varach, reprezentował również polską kinematografię na festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie. Tarnowski krytyk filmowy uczestniczył także w kilku krajowych imprezach filmowych i festiwalach – m.in. w Lubuskim Festiwalu Filmowym w Łagowie, Kozzie Fest w Kargowej (tu zorganizowano przegląd pod hasłem „Kino według Łukasza Maciejewskiego”) czy w Zielonej Górze. W ramach zakończonej niedawno „Letniej Akademii Filmowej” w Zwierzyńcu na Roztoczu Maciejewski poprowadził piętnaście wykładów filmoznawczych oraz szereg spotkań z twórcami polskiego kina.
Kolejne tygodnie laureat Złotej Róży TEMI i nasz stały współpracownik spędzi na festiwalach i przeglądach filmowych. Będzie gościem specjalnym drugiej edycji festiwalu „Hommage ŕ Kieślowski”, która odbędzie się w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. To tutaj powstanie europejskie centrum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego; na razie Łukasz Maciejewski spotka się ze studentami kierunków humanistycznych z całej Polski oraz poprowadzi warsztaty z krytyki filmowej.
Podczas drugiej edycji festiwalu filmowego „Ars Independent” w Katowicach weźmie udział w międzynarodowym panelu pod hasłem „The Future of Film Festivals ‑Between The Local and The Global”. Także we wrześniu, wspólnie z m.in. z Krzysztofem Majchrzakiem, zasiądzie w jury najważniejszego konkursu filmów niezależnych w Polsce – festiwalu OKFA w Koninie. Łukasz Maciejewski zgodził się również na objęcie funkcji kuratora pierwszej edycji Festiwalu Filmowo‑Muzycznego „Transjenty”, który odbędzie się w Bydgoszczy. Formuła festiwalu opiera się na „niebezpiecznych związkach” muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Zadaniem Maciejewskiego będzie wybranie tego typu powiązań z kinem; również w Bydgoszczy tarnowianin poprowadzi kolejne warsztaty z krytyki filmowej.
Łukasz Maciejewski o filmie opowiada i pisze. Nakładem Fundacji KINO ukazał się właśnie zbiór szkiców pod redakcją Alicji Helman i Bartosza Kazany na temat filmowych adaptacji literatury brytyjskiej. Wśród kilkunastu autorów piszących o adaptacjach powieści Bronte, Woolf, Christie czy Tolkiena znalazł się również esej Maciejewskiego poświęcony filmowi „Okruchy dnia” Jamesa Ivory oraz literackiej twórczości Kazuo Ishiguro.
Wkrótce nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się wywiad‑rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem. Łukasz Maciejewski jako autor wywiadu przyznaje, że jeden nie tylko z najlepszych, ale i najbardziej tajemniczych polskich aktorów nigdy jeszcze nie był tak otwarty. Obszerny wywiad to rozmowa o teatrze i kinie, o dzieciństwie Radziwiłowicza na Grochowie, jego rodzinie, podróżach, Francji, historii i literaturze, ale także o polityce, antysemityzmie, homofobii itd. Premiera książki planowana jest na początek listopada.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o