Z pasją o górach

0
366
Agnieszka Dziadek – Triple Crown of Hiking – Potrójna Korona amerykańskich szlaków długodystansowych | fot. archiwum CSM
REKLAMA

Spotkania, wystawy, prezentacje książek i filmów, warsztaty, opowieści o przygodzie, walce z żywiołami i z własnymi słabościami – tak wygląda program tarnowskiego festiwalu „Górnolotni”. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 24 do 26 stycznia. Organizatorzy zapraszają na spotkania m.in. z uczestnikami wypraw na ośmiotysięczniki.

REKLAMA

Od ponad dziesięciu lat Centrum Sztuki Mościce jest miejscem corocznego spotkania ludzi gór. Festiwal „Górnolotni” to kilkudniowe wydarzenie przyciągające miłośników przygody, adrenaliny i ambitnych wyzwań.
– Jerzy Kukuczka mawiał, że góry są dla zachłannych na życie, bo przeżywa się w nich więcej i intensywniej. Być „górnolotnym” to znaczy być świadomym swojego życia, poszukiwać własnej ścieżki, kontemplować naturę i podążać do celu, który znajduje się gdzieś tam na szczycie góry, czy też na wyżynach intelektu. Festiwal „Górnolotni” skupia pasjonatów turystyki górskiej i aktywnego spędzania wolnego czasu. To tutaj najwybitniejsi na świecie wspinacze, himalaiści, biegacze górscy, miłośnicy ekstremalnych przygód, ale także pisarze i filmowcy spotykają się, by opowiedzieć swoje historie. W programie festiwalu znajdą się spotkania, wystawy, prezentacje książek i filmów, warsztaty. Będzie dużo adrenaliny, walki z żywiołami i przeciwnościami losu. Słuchając kolejnych opowieści, poznacie co to prawdziwa przyjaźń, hart ducha, zapach przygody, szczęście, odrobina szaleństwa – mówi Bogusław Hynek z Centrum Sztuki Mościce, pomysłodawca cyklicznych spotkań „Za horyzont domu” i szef festiwalu „Górnolotni”.
Tegoroczne spotkania ludzi gór w Tarnowie potrwają od 24 do 26 stycznia. Wszystkie wydarzenia wpisane w program festiwalu odbędą się w Centrum Sztuki Mościce. Gośćmi festiwalu będą m.in. Janusz Majer, który mówić będzie o górach Azji i takich rejonach, których jeszcze nikt nie odkrył, a także Włoch Gilberto Merlante, który opowie o historii alpinizmu i początkach wspinaczki na lodospadach. Pokaże także materiały z archiwalnych zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, w którym pracował przez piętnaście lat. Z kolei Piotr Snopczyński, uczestnik kilkunastu wypraw na ośmiotysięczniki, zaprezentuje filmy z dwóch wypraw: Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku oraz ostatniej wyprawy w ubiegłym roku na Mount Everest. O tym, jak połączyć pasję z pomaganiem, mówić będzie Tomek Kozłowski – skoczek spadochronowy, który przekłada ekstremalne sporty na rzecz pomagania potrzebującym. W 2017 roku skoczył 50 razy w ciągu jednego dnia zbierając 200 tys zł. Rok później zebrał w ten sposób ponad pół miliona zł na sto specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci. Agnieszka Dziadek, miłośniczka długodystansowych szlaków, opowie o zdobywaniu potrójnej korony najdłuższych szlaków w USA – Appalachian Trail, Continental Divide Trail i Pacific Crest Trail. To łącznie 13 tys. kilometrów i 382 dni wędrówki.
Będą też tarnowskie akcenty. Barbara Prymakowska, utytułowana tarnowska sportsmenka opowie o motywacji i własnej definicji szczęścia, a także o tym, jak w wieku 68 lat stanęła na szczycie Mount Blanc. Z kolei film z wyprawy do Japonii i wędrówki jednym z najstarszych szlaków na świecie – liczącym 1200 km Shikoku Henro, pokaże Bogusław Hynek.
Organizatorzy festiwalu „Górnolotni” pamiętają też o edukacji i 25 stycznia zapraszają na warsztaty pod hasłem „Jak nie zabić się w górach”, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Poprowadzi je Bartosz Malinowski – organizator trekkingów i wypraw oraz przewodnik górski. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak przygotować się do wędrówki i jak ją dobrze zaplanować, co należy zabrać do plecaka, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku np. hipotermii, utraty przytomności czy złamania kończyn, jak wezwać na pomoc ratowników górskich, a także jak przeżyć w górach w czasie załamania pogody.
Szczegółowy program tegorocznego festiwalu „Górnolotni” znaleźć można na stronie internetowej Centrum Sztuki Mościce. Zamieszczono tam również informacje o biletach, zasadach rezerwacji miejsc i zapisach na warsztaty.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o