Z „pogranicza światów”

0
75
REKLAMA

Zespół Acoustic Acrobats tworzą Piotr Skupniewicz, Bogusław Zięba, Adam Leśniak, Jacek Fedkowicz, Jacek Hołubowski i Damian Rękas. Grupa powstała w 2010 roku „wobec potrzeby zmian w składzie oraz chęci otwarcia się szerzej na muzykę etniczną z różnych stron świata” – jak napisali o genezie grupy jej założyciele. „Lata 2008–2010 były czasem niesamowicie pracowitym, ale i magicznym. W ciągu 36 miesięcy muzycy zagrali blisko 200 koncertów w Polsce, dziewięciu krajach Europy, a także na Jamajce i w Afryce. Zdobywali doświadczenia, koncertując w synagogach, teatrach, filharmoniach, na stadionach, ale także w kameralnych salach czy w miejscach tak egzotycznych, jak położona w dżungli misja…” – to fragment z „curriculum vitae” zespołu. Od 2011 roku muzycy zaczęli działać i tworzyć pod nazwą symbolizującą nowy styl.
Piosenka promująca płytę nosi nieco zagadkowy tytuł „Shobooloh”. – Używamy tego słowa jak rodzaju mantry. Stworzyliśmy je, bo emanuje mocą. Oznacza szczelinę w świadomości, ucieczkę do innego wymiaru świata, gdzie przenikają się czasy, kultury, uczucia. To ucieczka tam, gdzie nie ma przeszłości ani przyszłości, nie ma realności ani historii – mówi Jacek Hołubowski, akordeonista, autor tekstu.
Jak podkreśla Damian Rękas, piosenka i jej clip mają rodowód tarnowski i podtarnowski. – Nagrywaliśmy w Raven Studio w Skrzyszowie z pomocą dwóch znanych w Tarnowie realizatorów – Piotra Wojtanowskiego i Leszka Łuszcza. Piosenka dobrze oddaje charakter kompozycji, jakie znalazły się na tej płycie – łączącej style muzyki etnicznej, jazzowej i klasycznej. Słychać w niej brzmienia charakterystyczne dla muzyki klezmerskiej i bałkańskiej, jest jednak do wychwycenia znacznie więcej wielokulturowych inspiracji i barw…
Acoustic Acrobats są niemal stale „w trasie” – w kwietniu koncertowali w Ustrzykach Dolnych i Sanoku, w maju – jako jedno z ważniejszych wydarzeń – zapowiadają udział w organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia 15. Festiwalu Folkowym Nowa Tradycja. Zapowiadają też wizytę w Tarnowie, choć termin jest jeszcze „do ustalenia”.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o