Zapomniane archiwum

0
231
zapomniane-archiwum
REKLAMA

Drewniane stare biurko ustawiono w podcieniach tarnowskiego muzeum przy Rynku 20‑21 już w połowie sierpnia. Wtedy było elementem towarzyszącym wystawie „Byliśmy”, przygotowanej wspólnie przez Biuro Wystaw Artystycznych i muzeum, poświęconej obecności Żydów w niedawnej historii Tarnowa. Wystawy już nie ma, ale biurko zostało. Wystawiane jest w podcieniach w godzinach pracy muzeum. Warto zaglądnąć do szuflad tego biurka.
– Każdy przechodzień może usiąść za biurkiem, sięgnąć do szuflad i wyciągnąć plik dokumentów, które opowiadają o dziejach tarnowskich Żydów i ich sąsiadów. To m.in. przedwojenne świadectwa szkolne, spisy żydowskich sklepów, przedsiębiorstw, zakładów usługowych, itp. Najbardziej tragiczną treść zawierają dokumenty z czasów okupacji: przepustki dla zamkniętych w getcie Żydów, listy osób wyznaczanych do przymusowych prac, kenkarty, wykazy osób zamordowanych przez gestapo, wykaz sprzętów zabranych z mieszań żydowskich – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum.
Stworzone przez tarnowskie muzeum „Zapomniane archiwum” budzi spore zainteresowanie. Dlatego też muzealnicy zdecydowali o dołożeniu do szuflad kolejnych kopii interesujących dokumentów sprzed lat.
– Są to m.in. pochodzące z 1941 roku niemieckie kwestionariusze dotyczące tarnowskich mieszkań, ich właścicieli i stanu użytkowania oraz listy mieszkańców Tarnowa do władz okupacyjnych, pisane w sprawach lokalowych. W naszym biurku znaleźć też można kopie zdjęć z czasów niemieckiej okupacji zebrane w specjalnym albumie – dodaje dyrektor Szpunar.
Dokumenty wykorzystane w projekcie pochodzą z muzeum i tarnowskiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Autorkami projektu są: Katarzyna Górowska (BWA) oraz Kamila Jasiak i Natalia Gancarz (muzeum).
„Zapomniane archiwum” dostępne jest do końca października.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments