„Zimna wojna” podwójnie nagrodzona

0
42
Reżyser Andrzej Jakimowski, przewodniczący jury 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej
REKLAMA

33. Tarnowska Nagroda Filmowa, festiwal wybranych polskich filmów fabularnych organizowany przez Tarnowskie Centrum Kultury, już za nami. W konkursie głównym zaprezentowano dwanaście filmów. Oceniało je jury profesjonalne, jury młodzieżowe oraz festiwalowa publiczność. Ponadto festiwalowi towarzyszyła sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym bajki oceniało jury dziecięce. Warto dodać, że program tegorocznej edycji filmowego festiwalu był bardzo bogaty – były to nie tylko projekcje filmów konkursowych, ale także m.in. przegląd filmów w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, kilka filmów dokumentalnych opowiadających o muzyce.
W minioną sobotę w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie poznaliśmy laureatów 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Jury dziecięce przyznało statuetkę „Maszki” i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, producentowi filmu animowanego „Pani z zamkowej wieży” z serii „Latający Miś i Strażnicy Legend”. Statuetka trafiła do Studia Badi Badi i Tomasza Paziewskiego. Decyzją producenta, finansowa część nagrody została przekazana tarnowskiemu stowarzyszeniu „Bądźmy Razem”, działającemu na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie zorganizuje integracyjne warsztaty filmowe.
Jury młodzieżowe, czyli przedstawiciele tarnowskich szkół średnich, przyznało statuetkę „Kamerzysty” oraz 5 tys. zł Agnieszce Smoczyńskiej, reżyserce filmu „Fuga”.
– „Fuga” to bardzo dobry scenariusz, historia wciąga, porusza ważne problemy. Nagrodę przyznaliśmy za poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o rolę rodziny i o to, jak zdefiniować swoje miejsce w społeczeństwie – mówi Dominik Szot, przewodniczący jury młodzieżowego.
Sześcioosobowe jury profesjonalne 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, któremu przewodniczył reżyser Andrzej Jakimowski, postanowiło przyznać dodatkowe pozaregulaminowe wyróżnienia dla filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego za złamanie tabu, oraz dla Elizy Rycembel za wybitną kreację aktorską w filmie „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas. Nagrodę specjalną w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez Telewizję Kino Polska, jury przyznało filmowi „Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka. Nagrodę przyznano za głębię osobistego zwierzenia.
Grand Prix 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – statuetkę „Maszkarona” i 20 tys. zł, jury przyznało filmowi Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” za wybitne walory artystyczne.
– Byliśmy jednogłośni w wyborze najlepszego filmu. „Zimna wojna” dla każdej osoby tworzącej jury, a mamy spore doświadczenie artystyczne i znamy kino, jest bezapelacyjnie wybitnym filmem, bardzo nas poruszającym artystycznie. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że „Zimna wojna” wyróżnia się w tym gronie filmów prezentowanych w konkursie – uzasadniał werdykt Andrzej Jakimowski.
Swoją nagrodę przyznała także festiwalowa publiczność, oceniając na specjalnych kuponach poszczególne konkursowe projekcje. W sumie oddano 941 głosów, w tym 824 głosy ważne. Statuetka „Publika” i nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł trafiła do twórców filmu „Zimna wojna”.
Ostatnia nagroda – za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii, przyznana przez Kapitułę 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – statuetka „Wyróżnienie” i 15 tys. zł, została wręczona przez prezydenta Tarnowa wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o