Zwiedzamy świat… w trzy dni

0
68
Tomasz Jakimiuk zwiedza świat korzystając m.in. z hulajnogi i autostopu. O tym, jak to robić, opowie podczas tarnowskiego festiwalu

Imprezę zainicjuje w piątek o godz. 19 pokaz filmu „Mój czas” w reżyserii Jana Wierzejskiego. Jego bohaterką jest mieszkająca w Mielcu Magda Łączak, zajmująca pierwsze miejsca w górskich ultramaratonach. Kamera podąża za nią, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Po seansie maratonka spotka się z widzami, by opowiedzieć o swojej pasji i spełnianiu marzeń. Wieczór zakończy o godz. 21 jeszcze jeden filmowy obraz o trzech matkach i jednej nastolatce, które na azymut wędrują z plecakami przez pierwotny tropikalny las na Madagaskarze, zostawiwszy w Polsce mężów i nieletnie dzieci. Bez tragarzy, kucharzy, przewodników w dżungli pełnej błota, pijawek i robali panie przeżywają niesamowite chwile. „Baby na Madagaskar” Anny Mizgajskiej to film, który koniecznie trzeba obejrzeć.
Kolejny dzień „Dalekosiężnych…” to zabawy i konkursy z nagrodami w namiotowym miasteczku Decathlonu, które swoją działalność rozpocznie o godz. 14. Natomiast o godz. 15 w Sali Antresola Bartek Sabela, z wykształcenia architekt, a z zamiłowania podróżnik, przedstawi swoją relację z pobytu w Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii i – jak mawiają sami Saharyjczycy – największego więzienia świata. Swoje dramatyczne wspomnienia poświęcone uchodźcom w Algierii i ludności żyjącej pod brutalną marokańską okupacją zawarł w książce „Wszystkie ziarna piasku”. Następnie Dominik Szmajda, wędrujący pieszo po Azji, a rowerem przemierzający afrykańskie bezdroża, opowie o udanych i nieudanych próbach samotnego trawersu lasu równikowego w Kongu (godz. 16.30), zaś Tomasz Jakimiuk będzie wspominał swoją wyprawę hulajnogą i autostopem za garść złotówek przez Ukrainę, Rosję, Mongolię i Chiny aż po Wyżynę Tybetańską (godz. 18). Sobotę z globtroterami w CSM zwieńczy koncert zespołu Dom o Zielonych Progach, specjalizującego się w wykonywaniu piosenek poetyckich i turystycznych (godz. 19.30).
Ostatnia, niedzielna odsłona podróżniczego festiwalu na początek będzie miała tarnowski akcent – o godz. 15 z publicznością spotka się tarnowianka Anna Knapik, która z poznawania odległych krajów i ich kultur zrobiła sobie sposób na życie. Po niej reporter wojenny Andrzej Meller podzieli się swymi spostrzeżeniami na temat życia w Wietnamie, w którym spędził wraz z żoną ostatnie trzy lata. Promował będzie też swoją bestsellerową książkę „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie” (16.30).
Wojciech Dąbrowski to pochodzący z Gdańska weteran światowych szlaków, który obchodzi w tym roku podwójny jubileusz: 50‑lecie swojej pierwszej samotnej wyprawy i 70. urodziny. Jako pierwszy Polak dotarł do wszystkich państw świata, przy okazji dwunastokrotnie (!) okrążając glob (godz. 18).
Na koniec organizatorzy zapraszają widzów na projekcję filmu Bartosza Liska „Nie dojechać nigdy”, o Piotrze Strzeżyszu, współczesnym nomadzie, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca (godz. 20).

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o