Życie „polskiego Edisona”

0
100
REKLAMA

Rok 2012 ogłoszono w Tarnowie Rokiem Szczepanika, nawiązując w ten sposób do obchodzonej w czerwcu 140. rocznicy urodzin wynalazcy. Informacji o postaci Szczepanika dostarcza wydana niedawno książka Anny Pragłowskiej „Obrazy i barwy. O wynalazkach i życiu Jana Szczepanika”. Publikację przygotowało tarnowskie wydawnictwo S‑CAN.
Jan Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach koło Mościsk. I od tego wydarzenia zaczyna się opowieść o życiu wynalazcy o wszechstronnych zainteresowaniach i doskonałej intuicji. Sporo miejsca w książce poświęcono ogromnemu sukcesowi wynalazków z dziedziny tkactwa, które Jan Szczepanik opatentował. Przyniosły one Polakowi sławę i pieniądze, otworzyły nowe możliwości. Łatwiej było pracować nad kolejnymi wynalazkami – kamizelką kuloodporną, małoobrazkowym filmem kolorowym czy telewizją. O Szczepaniku mówiono już nie tylko jako o „austriackim Edisonie”, ale w polskiej prasie zaczęło się pojawiać określenie „polski Edison”. Książka Anny Pragłowskiej to nie tylko historia badań i wynalazków Szczepanika; to także opowieść o jego życiu prywatnym i miłości do Wandy Dzikowskiej.
Anna Pragłowska zrezygnowała z podawania w książce tylko i wyłącznie faktów, zdecydowała się na poprowadzenie żywej narracji, dzięki czemu książkę czyta się jak powieść. Autorka sięga do materiałów źródłowych, stąd liczne cytaty i bogate przypisy. Tekst uzupełniają archiwalne dokumenty, zdjęcia, rysunki, fragmenty korespondencji i artykułów prasowych, wreszcie dwa aneksy: dokładne kalendarium życia Jana Szczepanika oraz informacje o czwórce dzieci „polskiego Edisona”. Książka jest już dostępna w tarnowskich księgarniach.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o