Zapraszamy widzów do siebie

0
36
Teatr - Matylda Baczyńska
REKLAMA

Rozmowa z Matyldą Baczyńską, dyrektor artystyczną Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Wszystkich nas, a szczególnie miłośników teatru martwi przedłużający się czas pandemii i związanych z nią obostrzeń. Nie oszukujmy się, teatr to przede wszystkim relacja tworząca się między aktorem i widzem w czasie realnym, tu i teraz. O tym, co czeka Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie miałam przyjemność rozmawiać z Matyldą Baczyńską, dyrektor artystyczną tarnowskiej sceny.

REKLAMA

Przedłużająca się pandemia dokucza placówkom kultury, w tym także teatrom, a jak tarnowska scena funkcjonuje w tym trudnym czasie?
Pandemia trwa już 11 miesięcy i przez ten czas różne obostrzenia wpływały na funkcjonowanie teatru. Podczas pierwszego lockdownu, czyli od końca marca do początku czerwca przygotowywaliśmy (częściowo w trybie online) dwie premiery, na które zaprosiliśmy widzów, kiedy tylko było to możliwe, czyli 6 czerwca. Były to spektakle: „Bracia Karamazow” oraz „Jaś i Małgosia”. W okresie poluzowania obostrzeń – między 6 czerwca a 7 listopada – graliśmy sztuki dla 50 proc. widowni, później dla 25 proc. W tym czasie udało się też zrealizować premierę farsy „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego oraz projekt „Muzyka na dachu”. Od 7 listopada pozostawaliśmy zamknięci dla widzów, pracując nad nowymi tytułami, które częściowo prezentowaliśmy online. Tak było z premierą spektaklu „Po co jest noc” w reżyserii Ireneusza Pastuszaka, czy z tytułem „Mady-baby.edu” wyreżyserowanym przez Krzysztofa Prusa. Z przyczyn wiadomych zupełnie inną formę miały nasze tegoroczne festiwale, bo zarówno Talia, jak i Mała Talia odbyły się na innych zasadach niż w latach poprzednich. Staramy się pracować i funkcjonować mimo pandemii, ale nie ukrywam, że bardzo stęskniliśmy się za naszymi widzami.

Jakie przedsięwzięcia artystyczne – oprócz spektakli – podejmowane są w teatrze, i co z planami teatralnymi w nowym roku?
Całkiem niedawno, bo w okresie ferii zimowych odbyły się warsztaty dla dzieci w wersji online, w ramach projektu „Aktor-mentor”, trwają też konsultacje dla osób, które chcą zdawać do szkoły teatralnej z aktorami naszego teatru. W związku z Rokiem Norwida ruszyła również akcja „Norwid PrzEczytany”, pozwalająca poznać tych pracowników teatru, których zazwyczaj nie widać na scenie. W niedzielę, 7 lutego, odbyła się premiera spektaklu „Mady-baby.edu”, przygotowanego na podstawie tekstu Gianiny Carbunariu. Pod koniec roku 2020 rozpoczęliśmy również prace nad realizacją spektaklu „Zbrodnia i Kara” w reżyserii Macieja Podstawnego. Premierę planujemy na Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli 27 marca. Nie ukrywam, że mam ogromną nadzieję, że tę premierę będziemy mogli zrealizować z udziałem widzów.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments