REKLAMA

Od 1 października 2019 roku do 30 września 2020 roku Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków realizowało projekt „Nowe oblicza kultury” sfinansowany ze środków Fundacji PZU (w ramach programu PZU z Kulturą). Stowarzyszenie uzyskało dotację w wysokości 13 444 złotych. Ideą projekt było umożliwienie dzieciom i młodzieży z małych miejscowości dostępu do tzw. „kultury wysokiej”.

Istotą projektu było ukazanie młodym ludziom nowego, nieznanego im oblicza kultury wysokiej. Zależało nam na tym, aby kultura kojarzyła się im nie tylko z przedstawieniem teatralnym, które znają, ale odsłoniła nowy świat. Dlatego w projekcie zaplanowano m.in. udział w spektaklu teatru piasku oraz obejrzenie najsłynniejszego rosyjskiego baletu „Dziadek do orzechów” oraz historii z klocków Lego. Ze względu na pandemię nie udało się zrealizować wizyty w miejscach będących perłami kultury polskiej, czyli w Kopalni Soli w Wieliczce oraz w Sandomierzu.

REKLAMA

W XXI wieku młodzi ludzie są zamknięci w czterech ścianach, swoim wirtualnym świecie. Główną sferą ich zainteresowań są portale społecznościowe i różnego typu aplikacje. Nie umieją korzystać z tych dobrodziejstw techniki. Brak otwarcia na kulturę jest spowodowany również sytuacją rodzinną. W ponad połowie domów jedno z rodziców przebywa za granicą bądź w innej miejscowości w Polsce, przez to nie mają czasu, aby pokazać swoim dzieciom wartościowe miejsca rozwijające ich wiedzę o świecie kultury. Zrealizowany w ubiegłym roku szkolnym projekt zatytułowany “Patrioci otwarci na kulturę” pokazał, jak ważny jest kontakt młodego człowieka ze światem tzw. “kultury wysokiej”. Uczniowie, którzy po raz pierwszy odwiedzili Operę Krakowską i uczestniczyli w Koncercie Muzyki Filmowej, stwierdzili że gdyby nie projekt nie wzięliby udziału w tego typu wydarzeniach. Pokazało to nam, że warto pokazywać im wciąż różne oblicza kultury.

Jedną z takich form było obejrzenie Teatru Piasku Tatiany Galitsyny. 8 listopada 2019 roku w Tarnowie uczniowie klas VI, VII i VIII mogli zobaczyć piękną, ponadczasową historię Małego Księcia, opowiedzianą różnymi, niespotykanymi technikami artystycznymi. Zwyciężczyni programu “Mam Talent” Tetiana Galitsyna wraz z Gwiazdą “Mam Talent” VLODYRem – najszybszym malarzem na Świecie i grupą artystów przygotowała unikalne widowisko – historię Małego Księcia według Antoine de Saint-Exupéry malowaną na żywo piaskiem, połączona z animacją światłem i wodą wraz z elementami spektaklu teatralnego i technik szybkiego malowania (speed painting). Dopełnieniem niezapomnianego godzinnego show była przepiękna oprawa muzyczna poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca każdego na magiczną planetę Małego Księcia. Te techniki wraz z grą aktorów, świateł i cieni pozwoliły każdemu z widzów przenieść się w niezwykły świat Małego Księcia i zobaczyć wspaniałe widowisko artystyczne.

Zwyciężczyni “Mam Talent” Tatiana Galitsyna na podstawie kultowej opowieści Mały Książę wg Antoine de Saint-Exupery rozpaliła serca zarówno dużych i małych widzów, pokazała inne oblicze sztuki i przypomniała piękną opowieść, z która każdy jako dziecko miał okazję się zetknąć bądź będzie w przyszłości czytał.

Uniwersalne wartości obecne na planecie małego księcia zostały zaprezentowane w niezwykle oryginalny sposób. Ta pełna ciepła opowieść pokazała dzieciom, jakie są ponadczasowe wartości, a dorosłym przypomniała o potędze prawdziwej przyjaźni. Nie zabrakło oczywiści pamiątkowej fotografii z wykonawcami.

Podczas trwania projektu uczniowie brali udział w spotkaniach klubu filmowego oraz z niezapomnianych warsztatach z autorem jednej z lektur szkolnych – Marcinem Koziołem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o