Długi marsz

0
88
Prosto z Hollywood - Yola Czaderska-Hayek i Colin Farrell
REKLAMA

Tego filmu polski widz nie powinien przeoczyć, bo pokazuje on w poruszający, wstrząsający sposób losy więźniów z sowieckich łagrów. A w tych nieludzkich warunkach starali się przeżyć liczni Polacy.

Zanim opowiem więcej o filmie „Niepokonani”, poświęcę parę słów jego rodowodowi. Otóż w latach 50. książka polskiego autora Sławomira Rawicza, na której oparto film, stała się bestsellerem, zrobiła na świecie niesłychaną karierę, przetłumaczono ją na 25 języków. Bo też była to bodaj pierwsza publikacja opisująca piekło sowieckich „obozów pracy”. Dopiero znacznie później świat poznał relacje na ten temat z książki Aleksandra Sołżenicyna „Archipelag Gułag”, czy ostatnio z książki amerykańskiej dziennikarki Anne Elizabeth Applebaum, „Gułag: A History of the Soviet Camps”, za którą w 2004 otrzymała nagrodę Pulitzera.
Sławomir Rawicz nie był bohaterem wydarzeń opisywanych w jego książce. Napisał ją w oparciu o relacje wielu więźniów sowieckich obozów, był jako polski żołnierz, aresztowany po napaści Armii Czerwonej na wschodnie terytorium naszego kraju. Przetrwał okropności łagru, do którego został zesłany, by ostatecznie poprzez Bliski Wschód dotrzeć do armii Andersa. Zmarł w Anglii przed siedmioma laty.

REKLAMA

Dlaczego poświęciłam tyle uwagi osobie Rawicza? Przede wszystkim dlatego, że to jego książka i – w znacznej mierze‑ jego osobiste losy stały się kanwą scenariusza, w oparciu o który powstał film „Niepokonani”, a obraz zrealizowano na zasadzie amerykańsko‑polskiej koprodukcji. To swego rodzaju epopeja ukazująca solidarność i potęgę ludzkiej woli. Fabuła filmu jest na swój sposób jednorodna: pokazano w nim losy grupy więźniów z łagrów, którzy podjęli szaleńczą próbę ucieczki z łagru przez Mongolię, piaski pustyni Gobi, niebotyczne Himalaje, aż do dalekich Indii. Siedmiu desperatów walczy z zimnem, głodem i niesłychanymi przeciwnościami losu.
Akcja rozpoczyna się w zimie 1940 roku, kiedy to Janusza – oficera polskiego wojska – razem z kilkunastoma innymi skazuje się na 20 lat obozu pracy za rzekome szpiegostwo. Warunki pobytu w obozie są koszmarne: ustawiczne niedożywienie, mordercza praca i przez znaczną część roku przenikliwe zimno. W takiej sytuacji Janusz nawiązuje bliższy kontakt z innymi skazańcami. Są to rosyjski aktor, który trafił do łagru za zagranie niewłaściwej roli, dwaj Polacy, Łotysz, Jugosłowianin, a nawet obywatel USA. Ten ostatni zatrudniony był przy budowie moskiewskiego metra, lecz okazał się „szpiegiem i sabotażystą”. Sytuacja w pokazywanym przez film obozie jest przerażająca. Oprócz strażników, łagiernicy są nękani również przez współwięźniów. Zdarza się jednak wyjątek: niebezpieczny, a zarazem charyzmatyczny recydywista Valka (gra go Colin Farrell) daje do zrozumienia, ze jest zainteresowany ucieczką. No i grupa zdesperowanych więźniów nocą podczas zamieci śnieżnej, która ma zatrzeć ślady, podejmuje próbę wyrwania się na wolność…

Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy musieli poznać historię sowieckich łagrów, trzeba było przejść przeszkolenie językowe (są sceny, gdzie rozmawia się po polsku czy po rosyjsku). Niezbędny okazał się „obóz przetrwania”, gdzie artyści poznawali warunki srogiej zimy, głodu i sposobów przeżycia. Film – poza Bułgarią – realizowano w Maroku i Indiach.
Reżyserem i współautorem scenariusza jest Peter Weir, jeden z największych mistrzów współczesnego kina, sześciokrotnie nominowany do Oscara i czterokrotnie do Złotego Globu. Z pochodzenia Australijczyk, sławę przyniósł mu „Piknik pod wiszącą skałą”. Inne znakomite filmy tego reżysera to „Świadek”, „Wybrzeże moskitów”, „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Zielona karta”, „Truman Show”, „Pan i władca: na krańcu świata”. Zdjęcia są autorstwa laureata Oscara, Russella Boyda, również Australijczyka, jednego z najbardziej ulubionych operatorów Weira.

Colin Farrell, kreujący czołową, choć zbyt krótką rolę, debiutował skromnie w serialu „Wszystko przez tancerza”, na duży ekran wkroczył w 1999 roku rolą w obrazie „Strefa wojny”. A potem zaczęła się jego głośna kariera. W filmie „Aleksander” wystąpił z Angeliną Jolie, a za rolę w obrazie „Najpierw strzelaj potem zwiedzaj” otrzymał Złoty Glob. Inne filmy Colina to „Telefon”, „Rekrut”, „Raport mniejszości”, „Sen Kasandry”, „Szalone serce” czy „Ondine”, gdzie wystąpił z nasza aktorką Alicją Bachledą‑Curuś. No i nie sposób pominąć tutaj ważnego momentu w jego życiu, jakim był ślub z Bachledą oraz narodziny jego syna Henry’ego Tadeusza. Związek ich należy już do przeszłości.
Z bardziej znanych aktorów występujących w „Niepokonanych” to nominowany czterokrotnie do Oscara Ed Harris (w filmie Mr. Smith), który jest także laureatem Złotego Globu za rolę w „The Truman Show”. Znany jest dobrze polskim widzom z popularnych filmów, jak m.in. „Zabić księdza”, „Apollo 13”, „Pollock”, „Piękny umysł”, „Godziny”, „Kopia mistrza” czy „Appallosa”. Jim Sturgess, (filmowy Janusz), zapisał się raczej jako aktor telewizyjny, chociaż w połowie tego roku ukaże się jego kinowy film „Jeden dzien.”, gdzie wystąpi razem ze słynną gwiazdą, gospodynią tegorocznych Oscarów, Anne Hathaway. Jedyną rolę kobiecą w „Niepokonanych” kreuje Saoirse Ronan (rola Ireny), siedemnastoletnia, wschodząca gwiazda, która otrzymała już nominacje do Oscara i Złotego Globu. Wystąpiła w „Pokucie”, „Nostalgii Anioła” czy „Hannie”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o