Tarnowski spektakl w finale konkursu

0
115
„Trans‑Atlantico” powalczy o nagrodę wynoszącą nawet 80 tys. zł | fot. Paweł Topolski

Organizatorzy piątej edycji konkursu „Klasyka Żywa” wybrali siedem przedstawień, które będzie można zobaczyć podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Wśród najlepszych ubiegłorocznych wystawień polskich klasyków znalazł się także spektakl „Trans‑Atlantico”, przygotowany w tarnowskim teatrze na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza.

REKLAMA

Organizatorzy piątej edycji konkursu „Klasyka Żywa” wybrali siedem przedstawień, które będzie można zobaczyć podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Wśród najlepszych ubiegłorocznych wystawień polskich klasyków znalazł się także spektakl „Trans-Atlantico”, przygotowany w tarnowskim teatrze na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza.
Organizowany już po raz piąty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” służy wzmocnieniu zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, posiadającą ciągle ogromny potencjał sceniczny. Zdaniem organizatorów konkursu, polska literatura dramatyczna to prawdziwa skarbnica czekająca na kolejną falę odkryć, stąd zachęta do sięgania po teksty rzadko lub nigdy niewystawiane, do zwiększania obecności polskich utworów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowy z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do tegorocznej edycji konkursu „Klasyka Żywa” można było zgłosić przedstawienia przygotowane na podstawie tekstów powstałych przed końcem 1984 roku. Spośród 41 przedstawień zgłoszonych do konkursu, komisja artystyczna zakwalifikowała do finału tylko siedem. Jest wśród nich spektakl „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona, zrealizowany w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie na podstawie „Trans-Atlantyku” i uzupełniony fragmentami „Dziennika 1953-1969” Witolda Gombrowicza. Spektakl miał swoją premierę w styczniu ubiegłego roku.
Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, jakie odbędą się jesienią bieżącego roku. Przedstawienia poddane zostaną ocenie jury, które tworzyć będą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy. Jury przyzna Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości do maksymalnie 80 tys. zł z przeznaczeniem na realizację przez nagrodzony teatr pozycji repertuarowej z obszaru klasyki polskiej w sezonie 2020/2021. Przyznane zostaną także nagrody indywidualne, m.in. za aktorstwo, scenografię.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o