Tydzień z jazzem

0
110
fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Za kilka dni rozpoczyna się 12th Tarnów Jazz Contest 2019. To festiwal popularyzujący jazz w wykonaniu światowych i polskich artystów, a także zwracający uwagę podczas konkursów i warsztatów na muzyków, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem wybitnych twórców jazzowych. W programie festiwalu znalazły się m.in. dwa koncerty pod hasłem „Tribute to…”. Wystąpią Piotr Wojtasik i Wojciech Myrczek.

REKLAMA

Za kilka dni, dokładnie 9 grudnia, rozpocznie się 12th Tarnów Jazz Contest 2019 – największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne w regionie tarnowskim. Festiwal organizuje Tarnowskie Stowarzyszenie Artystyczne ArtContest we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych w Tarnowie. Partnerami festiwalu w różnym wymiarze są Województwo Małopolskie, Grupa Azoty oraz spółka MPEC Tarnów.
Festiwal jazzowy Tarnów Jazz Contest to koncerty gwiazd, warsztaty dla młodych muzyków oraz konkurs. I właśnie od Międzynarodowego Konkursu dla Zespołów i Solistów Jazowych rozpocznie się tegoroczna edycja festiwalu. Przesłuchania konkursowe odbędą się 9 i 10 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie. Swój udział zgłosiło około 50 osób m.in. z Holandii, Ukrainy i całej Polski. Uczestników konkursu oceniać będą m.in. Joris Teepe, Piotr Wojtasik, Wojciech Groborz, Zbigniew Jakubek, Piotr Pociask. Jedną z nagród jest sfinansowanie nagrania płyty w profesjonalnym studiu.
Dwa dni potrwają warsztaty dla młodych muzyków jazzowych pragnących rozwijać swoje umiejętności pod okiem wybitnych artystów ze Stanów Zjednoczonych i z Polski. Warsztaty odbędą się 11 i 12 grudnia w budynku Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Poprowadzą je Margaux Vranken, Jasmin Kayser, Victor Foulon – absolwenci Berklee Global Institut of Jazz z Bostonu, najlepszej jazzowej uczelni na świecie, a także Damian Kurasz oraz Bartek Prucnal.
12th Tarnów Jazz Contest 2019 ma swój przewodni temat – „Tribute to Nat King Cole i Art Blakey”. To ważne dla jazzu postaci: Nat King Cole był muzykiem, twórcą i wykonawcą niezapomnianych przebojów, oraz Art Blakey, jeden z największych perkusistów w historii muzyki jazzowej, twórca i lider The Jazz Messengers. W tym roku mija setna rocznica ich urodzin. Tym postaciom poświęcone będą festiwalowe koncerty. W koncercie finałowym, który odbędzie się 14 grudnia o godz. 19 w hali widowiskowo‑sportowej (ul. Gumniska 28), muzycy oddadzą hołd Nat King Cole’owi. Ze sceny wybrzmią w niepowtarzalnych aranżacjach największe przeboje typu „When I Fall in Love”, „Unforgettable”. Wystąpią Wojciech Myrczek (absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, jeden z najbardziej obiecujących polskich wokalistów jazzowych, laureat wielu nagród, wybierany wielokrotnie Wokalistą Roku w rankingu Jazz Top) i Big Contest Band pod dyrekcją Piotra Pociaska. Towarzyszyć im będą zaproszeni goście – czołówka polskiej muzyki jazzowej. Ten koncert jest biletowany. Dzień wcześniej, 13 grudnia, o godz. 19, w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, w koncercie „Tribute to Art Blakey & The Jazz Messengers”, zagra Piotr Wojtasik Quintet w składzie Piotr Wojtasik (trąbka), Macin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Joris Teepe (kontrabas) i John Betsch (perkusja). Piotr Wojtasik to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od lat zapraszany do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera.
Organizatorzy zapraszają także na dwa koncerty 12 grudnia do Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Najpierw o godz. 18 wystąpi polski pianista Michał Szkil ze swoim zespołem, a godzinę później zagra międzynarodowe trio fortepianowe, laureaci ubiegłorocznego konkursu, w składzie Margaux Vranken na fortepianie, Jasmin Kayser na perkusji oraz Victor Foulon na kontrabasie. Festiwal potrwa do 15 grudnia. Zamknie go muzyczna niespodzianka – koncert adresowany do dzieci.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o