Tarnów się zwija? – komentarz

0
25
REKLAMA

Pani Krystyno,
z przykrością muszę przyznać Pani w całości rację. Nic dodać, nic ująć.
Nie trzeba posiadać doktoratu aby wiedzieć, że nie sklepy, nie banki ani apteki, tylko przedsiębiorstwa produkujące realne towary i maszyny generują prawdziwą wartość dodaną i „napędzają“ gospodarkę. A tych w Tarnowie i okolicy ubywa i ten trend obserwuję od lat. Niestety gospodarze regionu jak na razie nie mogą go zahamować ani odwrócić.
Jest nadrzędnym zadaniem lokalnej polityki, stwarzać zachęty dla przedsiębiorców i inwestorów, na tym zagadnienu skoncentrować siły i środki, a nie tracić energii na zajmowanie się drugorzędnymi kwestiami bez znaczenia dla rozwoju przemysłu.

REKLAMA

 Komentarz do artykułu:

Faktem jest, że w okresie „brzydkiego“ PRL-u Tarnów posiadał naprawdę innowacyjne zakłady z porządnym parkiem maszynowym i często świetną kadrą specjalistów. Potrafię to ocenić, a jako przykład podam wydział produkcji krzemu w Zakładach Azotowych w Mościcach. Nie było lepszego w Polsce, półprodukt do produkcji układów scalonych eksportowany był do wielu krajów Europy. Ale to już historia.
Zmuszony okolicznościami znalazłem pracę w jednej z zagranicznych izb przemysłowo-handlowych. Obserwuję pracę tamtejszych decydentów i podziw bierze, jak oni walczą o rozwój gospodarczy regionu. Jak zabiegają o ulgi podatkowe, jak bronią rodzimych przedsiębiorców. Nie do pomyślenia jest wydanie zgody na wpuszczenie na rynek zagranicznych sieci handlowych. Wspierają rodzime firmy produkujące, ich podwykonawców, dostawców, a nie sieci dużych sklepów wysysających kapitał z regionu. Cała powstająca przy tym infrastruktura, wraz z „otoczką“ firm usługowych, serwisu itp. wytwarza dobrobyt, generuje zysk, płaci podatki i stwarza kolejne miejsca pracy.
Nie jest moim zamiarem wymądrzanie się na oczywiste tematy, ale tak jak Pani ze smutkiem konstatuję powolny upadek Tarnowa, z którym to miastem jestem emocjonalnie związany.

Andrzej M.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o