Bezpiecznie zimą

0
32
bezpiecznie-zima
REKLAMA

Nie należy zwlekać z przygotowaniem samochodu na trudne warunki atmosferyczne. Zanim na dobre zapanują niskie temperatury, a na drogach zalegać będzie błoto i śnieg, radzimy zadbać o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania. To podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy.
Ponieważ w okresie zimowym znacznie spada widoczność, jedną z podstawowych rzeczy, o które należy zadbać, jest odpowiedni stan przedniej szyby, czyli przede wszystkim dobrany do pory roku płyn do spryskiwaczy oraz sprawne wycieraczki. Jeżeli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę, pozostawiają smugi i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i wymaga wymiany.
Ale nawet najbardziej przejrzyste szyby nie zapewnią dobrej widoczności, jeśli nie zadbamy o światła. Poprawność działania wszystkich świateł powinna być sprawdzana regularnie, a przepalone żarówki wymieniane na bieżąco. W okresie zimowym radzimy pamiętać o sprawdzeniu świateł przeciwmgłowych, które w tym czasie mogą być bardzo przydatne, a o których część kierowców zapomina ze względu na stosunkowo rzadkie ich użycie. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich reflektorów, szczególnie gdy na drodze zalega błoto lub śnieg.
Gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7°C, opony letnie powinny zostać zmienione na zimowe. Podczas wymiany należy zwrócić uwagę na stan bieżnika i ciśnienie. O tej porze roku warunki na jezdni powodują częstsze zagrożenie poślizgiem, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej przyczepności. Choć polskie normy stanowią, że głębokość bieżnika powinna mieć minimum 1,6 mm, to jednak im jest ona większa, tym bardziej zwiększa się poziom bezpieczeństwa. Dlatego zimą dobrze jest, jeśli nie jest to mniej niż 3 mm.
Na mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby dodatkowo nie wydłużyć jej zużytymi amortyzatorami lub nie w pełni sprawnym układem hamulcowym. Jeśli od ostatniego przeglądu technicznego minęło dużo czasu, warto pomyśleć o wizycie w warsztacie, podczas której mechanik sprawdzi, czy np. nie ma znacznej różnicy w sile hamowania między kołami tej samej osi, lub wymieni płyn hamulcowy.
W wymagających warunkach, jakie panują na polskich drogach zimą, kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Należy zredukować prędkość, zwiększyć dystans między pojazdami oraz pamiętać, że inni kierowcy mogą nie być odpowiednio przygotowani do jazdy w trudnych warunkach, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o