Chcą jeździć „elektrycznie”

norwegowie-chca-jezdzic-elektrycznie
REKLAMA

Dzięki wsparciu władz oraz możliwościom ładowania pojazdów, w lutym nissan LEAF był drugim z najchętniej kupowanych Nissanów w Norwegii i dziewiątym wśród najlepiej sprzedających się samochodów osobowych w tym kraju. Norwedzy mogą liczyć na najatrakcyjniejsze w Europie zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych, takie jak zerowa stawka VAT, zwolnienie z podatku od zakupu nowego samochodu, bezpłatne parkowanie, zwolnienie z niektórych opłat drogowych oraz prawo korzystania z wydzielonych pasów dla autobusów w Oslo. Uliczna infrastruktura ładowania liczy obecnie około 3500 publicznych stanowisk w samym Oslo, z których wiele jest bezpłatnych.
Nissan LEAF jest pierwszym masowo produkowanym pojazdem elektrycznym, który zdobył tytuł Europejskiego, Światowego i Japońskiego Samochodu Roku 2011. Od wprowadzenia modelu na rynek w grudniu 2010 roku klienci z całego świata kupili już ponad 25 000 tych samochodów, co oznacza, że LEAF jest najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym na świecie.
Silnik nissana LEAF zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i moment obrotowy 280 Nm, co pozwala rozpędzić pojazd do 145 km/h. Silnik elektryczny czerpie energię z opracowanego przez Nissana akumulatora litowo‑jonowego o konstrukcji laminowanej, wytwarzającego moc ponad 90 kW. Pełne ładowanie całkowicie wyczerpanego akumulatora za pomocą zwykłej ładowarki trwa 8 godzin. W optymalnych warunkach szybka ładowarka może naładować rozładowany akumulator do 80% jego pojemności w ciągu zaledwie 30 minut.
Nissan LEAF otrzymał 5 gwiazdek w wymagających testach Euro NCAP, co oznacza, że jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów poruszających się po drogach. Nissan LEAF jest wyposażony między innymi w klimatyzację, nawigację satelitarną i kamerę ułatwiającą parkowanie tyłem. Nissan uruchomi produkcję modelu LEAF w Europie w zakładach w Sunderland na początku 2013 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o