Citroen AMI

Citroen AMI
REKLAMA

Citroen zaprezentował mały samochód elektryczny, którego akumulatory pozwolą na 75 km spokojnej podróży. Citroen AMI, bo tak nazywa się nowy model, to dwuosobowe auto elektryczne osadzone na 14-calowych kołach. Jego cena we Francji to 6 tys. euro, czyli ok. 26 tys. zł.

AMI to nowa propozycja Citroena na miejskie podróże. Samochód mniejszy od Fiata 126, gdyż ma zaledwie 2,41 m długości, 1,39 m szerokości i 1,52 m wysokości. Pozwala to jednak, by AMI w dobrych warunkach przewiozło dwie osoby. Małe auto jest osadzone na 14-calowych kołach, a do jego napędu służy napęd elektryczny, zasilany przez akumulator litowo-jonowy 5,5 kWh. Według producenta, pojemność akumulatora wystarczyć ma na pokonanie nawet 70 km. Citroen nie podaje na razie mocy silnika, ale ta nie będzie zbyt duża, skoro AMI rozpędzimy maksymalnie zaledwie do 45 km/h.

REKLAMA

W rodzimej Francji samochód będzie można kupić albo skorzystać z wynajmu długoterminowego. Chcąc zakupić małego Citroena trzeba będzie przeznaczyć 6 tys. euro, czyli ok. 26 tys. zł, zaś wynajmując samochód na dwa lata – płacić miesięczny czynsz w wysokości 19,99 euro, jednak trzeba będzie dokonać wcześniej wpłaty własnej w wysokości 2644 euro, czyli ok. 11,5 tys. zł.

Samochód trafi do salonów we Francji już 30 marca. Tam też będą mogli nim podróżować 14-letni kierujący. Niestety w Polsce nie wystarczy prawo jazdy kategorii B1, które jest dostępne dla osób od 16 lat, gdyż AMI nie mieści się w wymaganym limicie masy własnej przy przewozie osób.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o