Golf najchętniej kupowany

REKLAMA

Drugie miejsce w rankingu najchętniej kupowanych modeli w Europie zajmował w marcu ford fiesta, który odnotował wynik na poziomie prawie 47 900 sztuk (‑4,8%). Model z błękitnym owalem na masce jest również drugi w podsumowaniu wyników za cały pierwszy kwartał (91 200 sztuk, – 10,4%).
Trzeci na liście modeli Top‑10 za marzec jest opel/vauxhall corsa, którego sprzedaż również spadła w stosunku rocznym (38 800 sztuk, – 2,4%). Wynik rzędu prawie 73 400 rejestracji za pierwszy kwartał bieżącego roku (‑13%) nie wystarczył jednak, aby corsa mogła zająć też trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych modeli w Europie za okres styczeń‑marzec 2012. W większej liczbie egzemplarzy niż corsa sprzedały się takie modele jak: volkswagen polo (87 400 sztuk) oraz ford focus (74 900 sztuk).
Przy pogarszającej się koniunkturze dla całego roku europejskiego nie dziwi fakt, że zdecydowana większość samochodów na marcowej liście Top‑10 zanotowała wynik gorszy niż rok wcześniej. Od tej reguły są jednak wyjątki. Lepszą sprzedażą niż w marcu 2011 może pochwalić się właśnie volkswagen golf (+0,7%), a także nissan qashqai (pozycja siódma, 30 200 sztuk, +21,5%) oraz toyota yaris (pozycja dziesiąta, 22 900 sztuk, +18,1%).
Autorzy opracowania JATO Dynamics wskazują na trudną koniunkturę utrzymującą się w pierwszym kwartale bieżącego roku. Trzy z pięciu czołowych moto rynków Europy wyraźnie odczuwają spadek popytu, spowodowany aktualnymi problemami ekonomiczno‑gospodarczymi. Przykładem mogą tu być Włochy, gdzie od szeregu miesięcy rynek nowych aut notuje dotkliwe spadki. Dodatkowym problemem okazał się strajk firm transportowych, który poważnie dał się we znaki nie tylko czołowemu producentowi motoryzacji w tym kraju, czyli Fiat Group, ale również miał wpływ na opóźnienia w dostawach samochodów do salonów dealerskich.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o