Jak się pozbyć punktów karnych?

0
101
mord-kursy
REKLAMA

Obecnie kierowca mający prawo jazdy dłużej niż rok w ciągu 12 miesięcy może uzbierać maksymalnie 24 punkty karne. Po przekroczeniu tego limitu policja zatrzymuje mu prawo jazdy i kieruje na powtórny egzamin. Ratunkiem dla osób zbliżających się do limitu są kursy edukacyjne, organizowane przez ośrodki ruchu drogowego. Szkolenia redukujące punkty karne nie są obowiązkowe, trwają tylko 5‑6 godzin, a po ich ukończeniu kierowca raz na pół roku może odpisać sobie sześć punktów z katalogu kar.
Jednak od stycznia 2016 wszystko się zmieni, bo ustawa o kierujących pojazdami przewiduje likwidację dotychczasowych kursów. Po uzbieraniu 24 punktów kierowca będzie obowiązkowo kierowany do ośrodka na czterodniowy kurs reedukacyjny i badanie z zakresu psychologii transportu. Kurs ma kosztować maksymalnie 500 zł, natomiast badanie to wydatek 200 złotych. Jednak udział w zajęciach nie zredukuje już naliczonej liczby punktów. Po pierwszym przekroczeniu limitu kierowca odzyska uprawnienia, ale jeśli w ciągu pięciu kolejnych lat przytrafi mu się to ponownie, będzie musiał zrobić kurs i zdać egzaminy na nowo.
Obecnie MORD organizuje jedno lub dwa szkolenia reedukacyjne w miesiącu, uczestniczy w nich po około 20 osób. Najwięcej chętnych przybywa po świętach, długich weekendach lub wakacjach. Nie brak wśród nich „stałych bywalców”, którzy uczestniczą w kursach po kilka razy oraz zawodowych kierowców zagrożonych nie tylko utratą prawa jazdy, lecz nawet pracy.
Zajęcia prowadzą policjanci z tarnowskiej „drogówki” i psycholog transportu. Szkolenie trwa jeden dzień i kosztuje 300 złotych.
Szefowie niektórych krajowych ośrodków alarmują, że placówki stracą finansowo na zmienionych zasadach, bo nowe kursy, choć droższe, będą trwać o wiele dłużej i trzeba będzie zatrudnić dodatkowych prowadzących.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments