Jak używane, to niemieckie…

jakie-uzywane-kupujemy
REKLAMA

– Ponad 80 proc. sprzedawanych w Polsce samochodów, które zostały sprawdzone przez ekspertów Motoraportera, pochodziło z importu – informuje Marcin Ostrowski, prezes zarządu spółki. – Nie zaskakuje mnie, że najczęściej importujemy samochody zza naszej zachodniej granicy. W 2013 roku aż 37 proc. sprawdzanych przez nas samochodów pochodziło właśnie z tego kraju. Ta tendencja utrzymuje się na stałym poziomie. Ciekawostką jest natomiast, że w ciągu ostatniego półrocza odnotowaliśmy prawie dwukrotny wzrost sprawdzanych samochodów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. W naszym raporcie podsumowującym pierwsze półrocze 2013 roku odsetek aut z USA wynosił 6 proc., obecnie znajduje się na poziomie 10 proc. – dodaje.
Najczęściej poszukiwanym modelem wśród aut używanych było w 2013 roku BMW seria 3. Na drugim miejscu znalazł się opel astra, a trzecie i czwarte miejsce zajęło odpowiednio audi A6 i A4. Pierwszą piątkę zamyka ford mondeo.
Preferencje kupujących nieco się zmieniły w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku. Wtedy wśród klientów Motoraportera dominował Opel z modelami astra i corsa. BMW serii 3 znajdowało się dopiero na trzecim miejscu. Honda civic i nissan patrol zamykały pierwszą piątkę najpopularniejszych modeli.
W kategorii popularności w ramach konkretnej marki bezkonkurencyjny okazał się jeep grand cherokee, który cieszył się zainteresowaniem wśród 85 proc. poszukujących auta tej marki. Nieco niżej znalazły się ford mondeo i mazda 6 z wynikiem na poziomie 50 proc.
– Klienci najczęściej wybierają nadwozie typu SUV. W zeszłym roku aż 35 proc. kupujących było zainteresowanych takimi autami – wyjaśnia Marcin Ostrowski.
Polacy upodobali sobie także praktyczne i funkcjonalne nadwozie typu kombi. W 2013 roku 27 proc. wśród wszystkich klientów zamawiających usługi wykonania oględzin i sprawdzenia samochodu w Motoraporterze wybrało właśnie ten model nadwozia. Na trzecim miejscu znalazło się nadwozie typu hatchback (18 proc.) i sedan (15 proc.). Mniej praktyczne coupe i cabrio cieszyły się dużo niższym zainteresowaniem.
W 2013 roku poszukiwane były modele w średnim wieku, młodsze roczniki cieszyły się nieco mniejszym zainteresowaniem. Samochodami wyprodukowanymi pomiędzy 2001 a 2010 rokiem interesowało się 68 proc. nabywców, największym zainteresowaniem cieszyły się samochody 3‑7‑letnie.
Zdecydowana większość badanych samochodów, bo aż 79 proc. miała przebieg powyżej 100 tys. km. Warto pamiętać, że jest to przebieg deklarowany, ponieważ aż w 44 proc. przypadków ekspert Motoraportera sprawdzający samochód przed zakupem na zlecenie potencjalnego kupującego miał podstawy sądzić, że licznik został cofnięty przed sprzedażą.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments