Klimatyzacja nie jest taka straszna

0
50
Choć 56 proc. jeżdżących po Tarnowie autobusów MPK ma klimatyzację, to narzekań ze strony pasażerów nadal nie brakuje. Są sygnały, że albo urządzenia w autobusach są mało wydolne, albo nie są włączane przez kierowców, gdy jest to konieczne | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Tymczasem fachowcy twierdzą, że dobrze eksploatowana klimatyzacja nie tylko pozwala komfortowo przemieszczać się samochodem, ale wpływa również na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, gdyż optymalne warunki wewnątrz pojazdu sprzyjają wzmożeniu zdolności koncentracji kierowcy. Co istotne, klimatyzacja nie tylko nie szkodzi zdrowiu, ale zdecydowanie pomaga, np… alergikom. Do minusów używania klimatyzacji w aucie trzeba zaliczyć natomiast większe zużycie paliwa i zmniejszenie mocy silnika.
Korzyści z działania klimatyzacji w naszym samochodzie odczujemy tylko wówczas, gdy będzie ona prawidłowo używana i serwisowana. – Podstawowa zasada to przynajmniej raz w roku skontrolować ją. Jeżeli na przykład po zimie czujemy w chwilę po włączeniu klimatyzacji zapach stęchlizny, to jest to sygnał, że trzeba ją odgrzybić. Trzeba ją sprawdzić także wtedy, kiedy słyszymy, że sprężarka instalacji bardzo często się włącza i wyłącza – z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy wówczas stwierdzić, że należy uzupełnić płyn chłodzący. Kontrola instalacji jest też konieczna, gdy klimatyzacja słabo chłodzi albo są problemy z jej wyłączeniem – tłumaczy kierownik serwisu samochodowego, Jacek Kostur. – Oczywiście każdy kierowca może instalację spróbować oczyścić sam, ale wiąże się to między innymi z koniecznością rozebrania filtru przeciwpyłowego. Trzeba wymienić zarówno filtry papierowe, jak i węglowe. Tymczasem w nowoczesnym serwisie podłączamy instalację do specjalnego automatu, który nie tylko sprawdzi w niej ciśnienie, ale także określi dokładnie jej wydajność – dodaje.
Chociaż niektórzy kierowcy odgrzybiają instalację klimatyzacyjną sami (stosując najczęściej tzw. granaty uruchamiane na około pół godziny przy zamkniętym obiegu powietrza w samochodzie), to jednak specjaliści preferują korzystanie z fachowych serwisów. Czyszczenie klimatyzacji dokonywane jest tam poprzez ozonowanie lub przy użyciu ultradźwięków. Obydwie metody mają sporo zalet: usuwają pyłki oraz nikotynę z parownika, niszczą mikroorganizmy, nie powodują alergii, usuwają przykry zapach oraz odkażają całe wnętrze samochodu. Co prawda ich efekty są podobne, ale najlepiej metody te stosować na przemian. Samo odgrzybianie (np. poprzez ozonowanie) kosztuje od 70 do 100 zł, natomiast pełny serwis klimatyzacji – z tzw. nabiciem płynu – to koszt (w zależności od wielkości samochodu), który waha się między 150 a 200 zł. Serwis klimatyzacji wraz z odgrzybianiem trwa maksymalnie ok.2 godzin.
Klimatyzację trzeba stosować rozsądnie i z umiarem. Badania potwierdziły, że włączona klimatyzacja zmniejsza moc silnika i zwiększa zużycie paliwa – średnio o 10‑20 procent. O spadku mocy należy pamiętać np. przy wyprzedzaniu. Swoją drogą, w najnowszych samochodach, gdy chcemy mocno przyspieszyć, automat wyłącza sprężarkę instalacji klimatyzacyjnej, a po zakończeniu manewru chłodzenie znowu się włącza.
Z medycznego punktu widzenia stosowanie klimatyzacji, wbrew obiegowym opiniom, jest oceniane pozytywnie. – Prawidłowo działająca klimatyzacja w samochodzie przynosi korzyści na przykład alergikom, bo instalacja oczyszcza powietrze – zwłaszcza lepiej będą się czuć w okresach pylenia. – tłumaczy Dorota Sak–Rusek, alergolog‑pediatra z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. – Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt duże różnice temperatur między otoczeniem a wnętrzem samochodu nie są dobre, na przykład u dzieci termoregulacja organizmu może być wówczas zaburzona. Przy krótkich przejazdach ta różnica temperatur nie powinna być większa niż 4‑5 stopni Celsjusza. Z kolei przy długich jazdach należy pamiętać o tym, że klimatyzacja wysusza powietrze, konieczne jest więc nawilżanie i uzupełnianie płynów w organizmie. Generalnie z klimatyzacji samochodowej trzeba korzystać racjonalnie, a pod koniec jazdy powinno się zbliżać temperaturę w środku auta do tej panującej na zewnątrz – radzi lekarka.
Niewłaściwe używanie klimatyzacji może być przyczyną dolegliwości takich jak: zapalenie gardła, łzawienie i alergie. Jednak prawidłowo eksploatowana klimatyzacja samochodowa usuwa ponad 80% szkodliwych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, w tym sporo grzybów i innych alergenów. Niemieccy naukowcy przeprowadzili testy na 3 samochodach z klimatyzacją, które miały od kilku do kilkunastu lat. Badanie jakości mikrobiologicznej powietrza ujawniło znaczną jego poprawę w pojazdach klimatyzowanych, wynoszącą od 80,5 do 88,7%.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o