Mandat za… pasażera

0
99
Mandat-za-pasazera
REKLAMA

Kierowca musi dopilnować, aby nie tylko jego pasy zostały zapięte przed wyruszeniem w podróż. Pasażerowie również muszą mieć zapięte pasy bez względu na to, czy zajmują przednie, czy tylne siedzenie. Za prowadzenie pojazdu przewożącego pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 100 zł.
– Ale nie tylko kierowca zostanie ukarany – 100 zł mandatu czeka również na pasażera, który nie zapiął pasów – mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl. – Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły. Z obowiązku zapinania pasów zwolnione są kobiety w widocznej ciąży oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie.

REKLAMA

Dzieci i foteliki
Należy pamiętać, że dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera, ale tylko w specjalnym foteliku ochronnym. W przypadku tylnej kanapy dla pasażerów dzieci do 12. roku życia, mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku, na specjalnym siedzisku lub podwyższeniu dopasowanym do wagi i wzrostu. Jeżeli kierowca chcący przewozić dziecko nie zastosuje się do przepisów, czeka go kara w wysokości 150 zł.
Należy tutaj również pamiętać o tym, że fotelik nie może być umiejscowiony tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera. Za takie niedopatrzenie również grozi kara w wysokości 150 zł.
Z obowiązku wożenia dzieci w fotelikach zwolnieni są kierowcy taksówek.

Przewozimy i… płacimy
Przede wszystkim karę zapłaci kierowca, który przewozi pasażerów pojazdem do tego nieprzystosowanym. Za każdą osobę otrzyma mandat w wysokości 100 zł (ale nie więcej niż 500 zł). Zdarza się, że kierowcy zabierają ze sobą więcej pasażerów, niż przewiduje to dowód rejestracyjny pojazdu. W takiej sytuacji kara kształtuje się identycznie – 100 zł za każdego nadprogramowego pasażera. Po 100 zł kary otrzyma także każdy, kto narusza warunki przewozu osób w przyczepach oraz warunki dopuszczalności przewozu osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy.
Kosztowne może być również naruszenie przepisów dotyczących przewozu dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych przez kierujących pojazdami do tego przeznaczonymi. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zapłacą oni 200 zł mandatu.

Jedzie z nami pies
– Co prawda w przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji, które wprost określają zasady, jakimi należy kierować się przy przewożeniu zwierząt. Nie jest to jednak równoznaczne z pełną dowolnością – zwraca uwagę A. Kaźmierczak. – Zgodnie z artykułem 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania się kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Co za tym idzie, przewożenie zwierzęcia w nieodpowiedni sposób może przysporzyć kierowcy kłopotów w postaci 200 zł mandatu.
Jak powinno się transportować czworonożnego pupila? Przede wszystkim nie może on w żaden sposób przeszkadzać kierowcy podczas jazdy. Powinien mieć wyodrębnione miejsce do położenia się oraz dostęp do świeżego powietrza (odpada zamykanie zwierząt w bagażniku). Trzeba zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo na wypadek nagłego hamowania – w sklepach dostępne są specjalne pasy dla zwierząt lub w przypadku mniejszych – odpowiednie transportery.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments