Motoryzacja nie zwalnia

0
446
REKLAMA

Głównie za sprawą firm, które kupują nowe auta w większej liczbie i wpływają na wyniki sprzedaży w samochodowych salonach.
W 2016 np. zarejestrowano w Polsce ponad 416 tysięcy nowych samochodów osobowych, a w całym minionym roku już blisko 532 tysiące. Do tego dodać trzeba 68,8 tys. aut dostawczych, 29,9 tys. samochodów ciężarowych, 26,1 tys. przyczep i naczep oraz 2,7 tys. autobusów. Cały 2018 rok zakończył się rekordowo… Zarejestrowano wówczas 600 708 nowych samochodów (łącznie osobowych i dostawczych do 3,5 tony), czyli o ponad trzy tysiące sztuk więcej niż w 2017. To najlepsze wyniki polskiej branży motoryzacyjnej od osiemnastu lat, są efektem poprawiającej się kondycji materialnej społeczeństwa i dużej dostępności tańszych pojazdów używanych.
Dane statystyczne mówią już o ponad 29 milionach pojazdów znajdujących się w ewidencji wydziałów komunikacji, w tym ponad 22 mln samochodów osobowych. Pierwszy wielki motoryzacyjny ruch zanotowano po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy wielkie ilości starszych aut sprowadzono legalnie z zachodniej Europy. Dzisiaj sytuacja jest ustabilizowana, ale chęć posiadania własnego samochodu (niekiedy już drugiego i kolejnego) nie słabnie. Większym uznaniem cieszą się auta z silnikami benzynowymi i z napędami alternatywnymi, rzadziej decydują się Polacy na pojazdy z silnikami Diesla. Nowe cztery kółka to wciąż wyraźna mniejszość, w rejestracji dominują samochody dziesięcioletnie i starsze.
Także w Tarnowie utrzymuje się od kilku lat tendencja wzrostowa. Średnio corocznie przybywa w naszym mieście od 2,5 do 3 tysięcy rejestrowanych pojazdów. Na koniec roku 2016 mieliśmy w ewidencji łącznie 71 964 pojazdy, w tym osobowych 51 679. Jak informują w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Tarnowa, na koniec 2018 zarejestrowanych było już ogółem 76 935 pojazdów, w tym: 55 419 samochodów osobowych (wśród nich kilka „anglików” z kierownicą po prawej stronie), 8 926 samochodów ciężarowych, 383 autobusy, 2 811 motocykli i 2 011 motorowerów. W ubiegłym roku tarnowianie zarejestrowali po raz pierwszy 1 921 pojazdów. W zdecydowanej większości samochodów osobowych marek: Skoda, Volkswagen, Toyota, Opel, Kia, Ford. Preferencje w tym względzie nie zmieniają się od lat, kierowcy pozostają wierni sprawdzonym przez siebie autom.
Na osobną uwagę zasługują pojazdy o statusie motoryzacyjnego zabytku – mamy ich w Tarnowie blisko siedemdziesiąt, najstarsze dwa pochodzą z lat międzywojennych. Motoryzacyjne zabytki to samochody osobowe (wśród nich citroen C4 IX z roku 1929), motocykle i rosyjski samochód ciężarowy GAZ z 1971 roku.

REKLAMA

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments