Nie będzie redukcji punktów

0
60
REKLAMA

Dotychczas kierowcy, którzy nałapali zbyt wiele punktów, mogli raz na sześć miesięcy wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu kosztującym 300‑400 złotych. Za tę cenę odejmowano z ich „dorobku” sześć punktów karnych – na takie rozwiązanie zdecydował się właśnie Adam. Od stycznia 2013 będzie to już niemożliwe.
‑To zbyt radykalna decyzja, należało pozostawić możliwość zredukowania punktów przynajmniej raz w roku – uważa wielu kierowców, ale ustawodawca jest innego zdania.
Do Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie zgłasza się średnio kilkanaście osób w miesiącu, którym kurczy się limit 24 punktów i decydują się na szkolenie redukujące punktowy dorobek. – Są nimi najczęściej akwizytorzy, przedstawiciele handlowi spędzający za kółkiem całe dnie i stale gdzieś spieszący się – informują w tarnowskim MORD. Rzadziej trafiają się kierowcy, którzy utracili wszystkie punkty i muszą ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy, oczywiście po wcześniejszym odbyciu płatnego kursu.
Od 19 stycznia 2013 roku wejdą w życie zasadnicze zmiany, nie będzie już szkoleń redukujących punkty w obecnej formie. Dziś po przekroczeniu progu 24 punktów kierowca wysyłany jest na kurs i egzamin kontrolny. Od przyszłego roku będzie kierowany na pięciodniowy kurs reedukacyjny w formie wykładów i zajęć warsztatowych. Co istotne, ponowne wyczerpanie limitu w ciągu pięciu lat grozi koniecznością odbycia kursu i zdawania egzaminu na prawo jazdy – jak za pierwszym razem. Warto też wiedzieć, że pozostanie możliwość dobrowolnego zdawania egzaminu, po którym wymazywane są wszystkie zgromadzone punkty karne. Taki egzamin, w porównaniu np. do szkolenia redukującego, jest znacznie tańszy. Kosztuje obecnie jedynie 134 złote, ale i tak nieliczni korzystają z tej możliwości; być może z braku wiary we własne umiejętności i obawy przed kompromitacją.
Dla kierowców nadchodzą w każdym razie trudne chwile. Tym bardziej że instalowane są kolejne dziesiątki fotoradarów – na ich celowniku możemy znaleźć się w każdej chwili.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o