Nissan Ariya

0
273
Nissan Ariva - motoryzacja
Nissan Ariva
REKLAMA

Nissan zaprezentował nowy model Ariya, czyli SUV-a z napędem elektrycznym, który mieści się pomiędzy modelami Qashqai i X-Trail, jednakże zdecydowanie się od nich odróżnia dzięki awangardowej stylistyce. Najmocniejsza wersja przyspieszać będzie od 0 do 100 km/h w 5,1 sekundy.

Nissan Ariya został oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji online, jak to ma miejsce w większości przypadków premier motoryzacyjnych w czasie pandemii. Nowy SUV japońskiej marki prezentuje się bardzo efektownie i jest niemal identyczny z wersją koncepcyjną, pokazaną światu w 2019 roku. To pierwszy model skonstruowany na platformie aliansu Nissan-Renault-Mitsubishi, przeznaczonej specjalnie dla samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Ariya będzie dostępna w pięciu wersjach, z napędem na jedną oś lub 4×4 e-4ORCE, każda do wyboru z dwiema pojemnościami akumulatora 65 i 90 kW. Zapewnią one maksymalnie nawet 500 km zasięgu wg normy WLTP. Moc silników mieścić się będzie w zakresie 217-394 KM. Najmocniejsza wersja, o oznaczeniu Performance, przyspieszać będzie od 0 do 100 km/h zaledwie w 5,1 sekundy, ale jej prędkość maksymalna zostanie ograniczona do 200 km/h.

Nowy Nissan Ariya ma nadwozie o długości 4595 mm, przy szerokości 1850 mm i wysokości 1660 mm, i mieści się pomiędzy modelami Qashqai i X-Trail, choć bliżej mu do większego modelu. Rozstaw osi to 2775 mm, co pozwoliło zaprojektować przestronne wnętrze i bagażnik o przyzwoitej pojemności od 415 do 468 litrów, która zależy od wersji napędu.

Ariya stylistycznie niewiele odbiega od tego co pokazano w modelu koncepcyjnym, wygląda więc futurystycznie jak na model, który wejdzie niebawem do produkcji. Samochód cechują duże, gładkie, pozbawione przetłoczeń powierzchnie i dynamiczna sylwetka w stylu coupe. Jest to interesująca odmiana po zachowawczej linii dotychczasowych modeli Nissana. Nową epokę zwiastuje także przeprojektowane logo tej japońskiej marki.

Stylistycznym smaczkiem jest umieszczenie na przodzie subtelnego, geometrycznego wzoru, który ujawnia się z chwilą podświetlenia „zelektryfikowanego” motywu litery V, jaki tworzą LED-owe światła do jazdy dziennej.

Charakteru autu dodają pięcioramienne, 21-calowe, aluminiowe obręcze kół, spoiler dachowy oraz gładki, jednolity pas świateł z zaciemnionymi kloszami, biegnący przez całą szerokość samochodu.

Nissan Ariya w pierwszej kolejności pojawi się na rynku japońskim, zaś do Europy powinien trafić najpóźniej na początku 2021 roku. Samochód ten dzięki powiewowi świeżości może stać się rynkowym bestsellerem Nissana.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o