Pierwsze oficjalnie jeżdżące autonomicznie auto na świecie

Honda Legend
REKLAMA

Honda Legend to pierwszy samochód na świecie, który otrzymał licencję na autonomiczną jazdę. Możliwość w pełni samodzielnego poruszania się po drogach publicznych jest oficjalnie dostępna w Japonii.

Japonia jako pierwszy kraj na świecie oficjalnie dopuszcza do ruchu po drogach publicznych samochody wyposażone w autonomiczny układ jazdy poziomu 3, czyli taki, gdzie kierujący może przekazać pełną kontrolę nad pojazdem pokładowej automatyce, czyli zdjąć ręce z kierownicy i nogę z pedału gazu. Dalej jednak musi skupiać uwagę na drodze i przejąć kontrolę nad autem w chwili zasygnalizowania takiej konieczności przez elektronikę pokładową. Gdy nie zareaguje, wtedy samochód zatrzyma się z zachowaniem reguł bezpieczeństwa.

REKLAMA

Pierwszą homologację na automatyczną jazdę po drogach publicznych seryjnie wyprodukowanym samochodem wydano dla najnowszej Hondy Legend. Są jednak pewne ograniczenia, gdyż według zapisów dokumentów homologacji kierowca może korzystać z automatycznej jazdy po drogach publicznych z prędkością do 50 km/h, zaś automatyka przejmuje kontrolę nad pojazdem, gdy uzna, że prowadzenie jest wystarczająco bezpieczne. Może mieć na to wpływ zagęszczenie ruchu, jak i warunki pogodowe.

Zgodnie z wymaganiami homologacji Honda musi zainstalować w swym modelu rejestrator, swego rodzaju „czarną skrzynkę”, by zapisywać oraz przechowywać dane z ostatniego półrocza lub co najmniej 2,5 tys. jazd w trybie autonomicznym. Dodatkowo autonomiczna Honda Legend ma obowiązkowo umieszczone naklejki z tyłu pojazdu informujące innych kierowców, że pojazd ten może poruszać się w trybie autonomicznym.

Samochód w sprzedaży na rynku japońskim pojawi się na początku przyszłego roku.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments