Polak kupuje auto

0
61
Polak-kupuje-auto
REKLAMA

Z raportu „Intencja zakupu samochodu – edycja 2012 rok”, przygotowanego przez Sektor Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP, wynika, że poziom tegorocznych deklaracji jest identyczny jak w ubiegłym roku. Znaczący wzrost planów zakupowych (z 7% do 12%) obserwowano ostatnio w 2007 roku. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowuje się niewielki, ale systematyczny spadek do 7% w roku 2011 i 2012.
Częściej zakup samochodu planują mężczyźni (9%) oraz osoby młode, w wieku 25‑34 lat (13%). Nieco częściej motoryzacyjne zakupy planują osoby o dobrej sytuacji społeczno‑ekonomicznej, specjaliści i osoby na stanowiskach kierowniczych (13%) oraz mieszkańcy małych miast do 20 000 mieszkańców (11%).
Relatywnie częściej deklarację zakupu auta składają też osoby, w których gospodarstwach domowych już jest samochód (9%) niż takie, które samochodu jeszcze nie mają.
Planując zakup auta, zdecydowana większość Polaków myśli o pojeździe używanym (90% planujących zakup w ciągu najbliższych 12 miesięcy). Tylko jeden na dziesięciu chce wybrać auto fabrycznie nowe. Jest to o 10 punktów procentowych mniej niż rok temu.
Wyniki badania potwierdzają obserwację, że Polacy stali się bardziej ostrożni w planowaniu zakupu fabrycznie nowego auta – uważają autorzy cytowanego opracowania.
– Intencja zakupu samochodu od kilku lat utrzymuje się na podobnym i niskim poziomie w granicach 7%‑9%. Wyniki badania pokazują, że odsetek osób, które rzeczywiście dokonują zakupu samochodu, dokładnie pokrywa się z odsetkiem planujących. Miało to miejsce w 2011 r., kiedy to 7% badanych planowało zakup samochodu i jak pokazała tegoroczna edycja naszego badania, takie samo grono faktycznie samochód kupiło. Nasuwa się zatem przypuszczenie, że ten rok nie przyniesie większych zmian tego wskaźnika – komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska, lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o