Przyszła mama za kierownicą

0
88
Przyszla-mama-za-kierownica
REKLAMA

Dla kobiet w ciąży zapinanie pasów nie jest rzeczą ani łatwą, ani wygodną, dlatego polskie prawo zezwala kobietom będącym w widocznej ciąży na jazdę bez pasów (zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym). Tylko czy to na pewno dobre rozwiązanie? – Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z zapinania pasów, gdyż znacznie zwiększają one szanse przeżycia zarówno matki, jak i dziecka – mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl. – Gdy dojdzie do zderzenia, pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą nawet kilku ton. Dzięki pasom uniknie się więc nie tylko wyrzucenia przez przednią szybę, ale też gwałtownego przygniecenia brzucha do kierownicy. Warunkiem jest jednak prawidłowe ich zapięcie. W przeciwnym razie narobią więcej szkody niż pożytku, przyciskając brzuch i miednicę, a to może okazać się fatalne w skutkach..
Jak więc prawidłowo zapiąć pasy? Przede wszystkim należy pozbyć się zbędnego, wierzchniego okrycia, dzięki temu nie będzie ono krępowało ruchów, ale też pas będzie lepiej przylegał do ciała. Powinien on przechodzić przez miejsca, które nie są aż tak narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pas trzeba dobrze dociągnąć. Należy pamiętać, aby nie przeprowadzać pasa za plecami lub pod ramieniem i pilnować, by nie opasał brzucha. Można także zaopatrzyć się w specjalne adaptery na pasy dla ciężarnych. Istotny jest też sposób ustawienia fotela i odpowiednia postawa. Trzeba oddalić fotel od kierownicy tak, aby nie dotykać do niej brzuchem, ale żeby móc przy tym operować pedałami. Plecy powinny przywierać mocno do siedzenia, a ramiona być wyprostowane.
Ostatnie tygodnie ciąży (maksymalnie koniec drugiego trymestru) to czas kiedy ciężarna powinna zrezygnować z prowadzenia auta. Coraz częstsze ruchy dziecka mogą odwracać uwagę od sytuacji na drodze. Szybkość reakcji może być dłuższa niż zwykle. Kobiety będące w ciąży mogą mieć problemy z koncentracją, tym bardziej jeśli muszą zażywać jakieś leki – należy koniecznie dowiedzieć się czy nie wywierają one wpływu na prowadzenie pojazdów. Rosnący brzuszek także nie ułatwia wykonywania manewrów kierownicą. A w razie wypadku zwiększa się ryzyko uszkodzenia płodu przez np. poduszkę powietrzną.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o