Quad nie na komunię!

Quad nie na komunie
REKLAMA

Do poruszania się quadem, czyli czterokołowcem, niebędącym samochodem osobowym, ani ciężarowym, niebędącym też motocyklem i motorowerem, wymagane jest posiadanie prawa jazdy, którego rodzaj uzależniony jest od rodzaju pojazdu. Ostatnio quad stał się modnym prezentem komunijnym, tymczasem prawo zezwala prowadzić najmniejsze z tego typu pojazdów dopiero posiadaczom specjalnych uprawnień, których nie uzyska 9 czy 10-letnie dziecko.
Najmniejszym quadem jest tzw. czterokołowiec lekki, czyli taki, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a jego rozwiązania konstrukcyjne ograniczają prędkość jazdy do 45 km/h. Aby uzyskać prawo jazdy AM do prowadzenia tego pojazdu trzeba mieć minimum 14 lat i zgodę rodziców, gdy jest się niepełnoletnim. Prawo do kierowania czterokołowcem lekkim mają także posiadacze prawa jazdy wyższych kategorii niż AM: A1, A2, A, T, B1, B i wyższych.
Chcąc prowadzić większego quada, nazywanego formalnie już tylko czterokołowcem, którego masa własna nie przekracza 550 kg, a w przypadku pojazdu do przewozu osób – 400 kg, trzeba mieć co najmniej 16 lat i prawo jazdy kat. B1. Jeżeli jest się niepełnoletnim, także zgodę rodziców. Prawo kierowania czterokołowcem mają już tylko posiadacze prawa jazdy kat. B, nie wystarczy tu już prawo jazdy kat. A.
Technika jazdy quadem jest specyficzna i jej opanowanie wymaga specjalnego szkolenia, inaczej z dużym prawdopodobieństwem skończy się wypadkiem i w efekcie ciężkim kalectwem, czasem też słychać o wypadkach śmiertelnych. Zwłaszcza duży quad, np. z silnikiem o poj. 600 ccm to już ciężki pojazd, a zarazem bardzo szybki.
Trzeba pamiętać, że quad musi być zarejestrowany i mieć ważne ubezpieczenie OC i tylko takim można wyjechać na drogi publiczne. Warto wiedzieć także, że nie wolno jeździć quadem po lesie, poza drogami udostępnionymi do ruchu. Jeżeli ktoś chce pozwolić małemu dziecku jeździć poza dopuszczonym do publicznego ruchu obszarem, np. na własnym podwórku czy łące, to w przypadku, gdy coś się stanie kilkuletniemu kierowcy lub wyrządzi on szkodę osobie trzeciej, rodzice będą mieli nie lada kłopoty. Warto też zauważyć, że mało które dziecko w wieku komunijnym jest w stanie opanować tego rodzaju pojazd, więc już jakakolwiek próba korzystania z quada może skończyć się nieszczęściem.
Absolutnie niedopuszczalne jest kierowanie quadem przez dzieci bez odpowiedniego prawa jazdy na drogach publicznych. Gdy spowodują wypadek, opiekun w pełnym zakresie, nie tylko za udostępnienie quada osobie nieuprawnionej, lecz także za wyrządzone szkody, zapłaci odszkodowanie.
Warto, zatem przemyśleć, czy quad to odpowiedni prezent dla dziecka?

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o