Spring Electric – elektryk od Dacii

0
63
Dacia Spring
REKLAMA

Nadchodzi elektryczna Dacia, która ma być najtańszym samochodem elektrycznym na rynku. Dacia Spring Electric będzie dostępna w dwóch prostych wersjach, osobowej i dostawczej o ładowności 325 kg.

Elektryczna Dacia Spring Electric zbudowana jest na bazie Renault K-ZE przygotowanego na rynek chiński. Ma taką samą długość wynoszącą 3,73 m i rozstaw osi 2,42 m. Dacia jest o 6 cm niższa od pierwowzoru. Auto jest wąskie i ma tylko 1,62 m szerokości, dzięki czemu jest zwrotne i bardzo poręczne. Samochód pomieści 4 osoby i 300 l bagażu, zaś w dostawczej odmianie uzyskano przestrzeń o długości 1033 mm i pojemności 800 l.

REKLAMA

To, co istotne w aucie elektrycznym to zasięg. Dacia pisze o minimum 225 km w cyklu WLTP i maksymalnie 300 km w trybie miejskim. Zapewnia to akumulator o pojemności 26,8 kWh i silnik o mocy z 33 kW. Zapewnia prędkość maksymalną 125 km/h. W trybie oszczędzającym energię moc ograniczona jest do 23 kW, zaś prędkość maksymalna do 100 km/h.

Ładowanie do 80 proc. potrwa poniżej godziny, gdy korzystamy z ładowarki o mocy 30 kW. Gdy mamy stację Wallbox o mocy 7,4 kW, ładowanie do pełna trwa 5 godzin, zaś z domowego gniazdka ładowanie trwać ma 14 godzin.

Ponieważ Dacia Spring Electric ma być najtańszą propozycją na rynku aut elektrycznych, trzeba spodziewać się oszczędności. Samochód postawiony będzie na stalowych kołach, dolna część zderzaków nie będzie polakierowana. W wyposażeniu standardowym nie znajdziemy także koła zapasowego. Ale za to wszystkie szyby sterowane będą elektrycznie, do dyspozycji będzie elektryczne wspomaganie kierownicy, centralny zamek, analogowe wskaźniki z 3,5-calowym wyświetlaczem, 6 poduszek powietrznych, system automatycznych świateł i układu awaryjnego hamowania.

Za dopłatą możemy wyposażenie Dacii Spring Electric uzupełnić o manualną klimatyzację, zestaw multimedialny Media Nav z 7-calowym ekranem i portem USB, radio cyfrowe DAB, elektrycznie sterowane lusterka, koło zapasowe, układ wspomagania przy parkowaniu z trzema czujnikami, kamerę cofania, czy kabel do stacji Wallbox.

Dacia Spring Electric pojawi się w salonach sprzedaży na początku przyszłego roku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o