Technologie wyręczają kierowcę

Ford-Focus 2015
REKLAMA

Najnowszy focus to pierwszy ford oferowany z nową technologią Perpendicular Parking, która wspomaga prostopadłe parkowanie pojazdu tyłem obok innych aut. Wyposażenie tego modelu obejmuje również system Cross Traffic Alert, który ostrzega kierowcę podczas wyjazdu tyłem z parkingu przed innymi pojazdami, które mogą nadjechać z poprzecznego kierunku, oraz system Park‑Out Assist, który pomaga kierowcom podczas wyjazdu z równoległego miejsca parkingowego.
W modelu swoją europejską premierę ma również zaawansowany system komunikacji SYNC 2, a także gama nowych silników benzynowych EcoBoost i wysokoprężnych TDCi o pojemności skokowej 1,5 litra. Dodatkowo, ford focus dostępny będzie z nową wersją silnika 1.0 EcoBoost, emitującą jedynie 99 g/km CO2.
Nowy focus to pierwszy model forda w Europie oferowany z unowocześnionym systemem zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach – Active City Stop, który działa do prędkości 50 km/h, oraz z systemem Pre‑Collision Assist, który działa podobnie jak Active City Stop, jednak oferuje dużo większy obszar wykrywania innych pojazdów, wspierając kierowcę podczas jazdy z wysokimi prędkościami. Nowego focusa można również po raz pierwszy wyposażyć w system inteligentnego kluczyka MyKey.
Sporą nowością technologiczną jest wspomniany system SYNC 2, który pozwala w łatwy sposób sterować za pomocą komend głosowych ustawieniami systemu rozrywkowego, klimatyzacji, nawigacji satelitarnej i telefonów komórkowych. System obejmuje również (oferowany po raz pierwszy w Europie) nowy, ośmiocalowy kolorowy wyświetlacz dotykowy o wysokiej rozdzielczości.
Wystarczy nacisnąć przycisk odpowiedzialny za komendy głosowe i powiedzieć na przykład „jestem głodny”, a system wyświetli listę pobliskich restauracji. Wprowadzanie adresu docelowego w nawigacji satelitarnej również jest bardzo proste: zamiast wypowiadać adres etapami, można od razu wyrecytować cały.
Z kolei nawigacja satelitarna zintegrowana z systemem SYNC 2 oferuje podzielony wyświetlacz z funkcją prezentacji charakterystycznych obiektów oraz głównych skrzyżowań w 3D, a także daje dostęp do przewodników Michelin i Michelin Green Guide.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments