Uważaj na upał w aucie!

0
109
upal w aucie
REKLAMA

Zwiedzeni niską temperaturą, jaką zapewnia dzisiaj w większości aut klimatyzacja lub mając samochód schłodzony pędem powietrza przez otwarte szyby zapominamy, że gdy pozostawimy nasz pojazd w nasłonecznionym miejscu, temperatura wewnątrz gwałtownie wzrośnie. Już sam fakt, że wracając do samochodu, który swą konstrukcją przypomina szklarnię, po otwarciu drzwi przekonujemy się, że jest w nim niesamowicie gorąco. Zwłaszcza, jeżeli auto stało w pełnym słońcu i ma ciemny kolor. Wtedy temperatura wnętrza może być o ponad 20 stopni Celsjusza wyższa, niż na zewnątrz, i może mieć wartość 50, a nawet 70 stopni. Gorzej, jeżeli w środku zostały przedmioty, które nie są wrażliwe na wysoką temperaturę, np. elektronika, jak smartphony, tablety nawigacje, laptopy czy też żywność.
Prawdziwy problem pojawić się może, jeżeli w pojeździe zostali ludzie albo zwierzęta domowe. Najbardziej zagrożone są dzieci lub seniorzy, mogący sobie nie poradzić z opuszczeniem samochodu, zdecydowanie bardziej wrażliwi na wysoką temperaturę, podobnie jak osoby ze schorzeniami układu krążenia oraz psy. Ponieważ już kilkanaście minut we wnętrzu mocno rozgrzanego samochodu może dojść do zapaści skutkującej śmiercią, należy niezwłocznie podjąć działania. Na początek, gdy sytuacja jeszcze na to pozwala, trzeba powiadomić odpowiednie służby, np. straż miejską, pożarną lub policję. Gdy widać, że reakcja musi być natychmiastowa, należy spróbować otworzyć pojazd, samodzielnie wybić szybę i wydostać ofiarę przegrzania na zewnątrz pojazdu. Następnie trzeba natychmiast powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.
Należy pamiętać, że taka sytuacja musi być uzasadniona, w innym przypadku można odpowiadać, jak za włamanie do domu czy mieszkania. Jeżeli sytuacja jest naprawdę niebezpieczna dla pasażerów zamkniętych w aucie, to wybicie szyby i otwarcie pojazdu nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Natomiast, gdy wybijemy szybę, widząc np. psa w aucie, bez próby weryfikacji zagrożenia, może się okazać, że reakcja nie była współmierna do poziomu niebezpieczeństwa.
Wysokie temperatury powodują, że we wnętrzu samochodu gwałtownie może wzrosnąć stężenie często toksycznych związków chemicznych, które wydobywać się mogą np. z tworzyw, klejów i mas uszczelniających. Zatem przed rozpoczęciem jazdy rozgrzanym autem, warto je bardzo dobrze przewietrzyć, a po ruszeniu przejechać kilkaset metrów z otwartymi szybami.
Należy starać się zmniejszyć zagrożenie: parkować, jeżeli to możliwe, w zacienionym miejscu. Jeśli mamy okno dachowe, trzeba pamiętać o zasunięciu rolety, gdy dysponujemy takimi na bocznej lub tylnej szybie, też je rozwińmy. Pomoże również rozkładana osłona na przedniej szybie, którą można kupić np. w markecie czy stacji paliw. Warto ją założyć od zewnątrz. Nie należy w samochodzie trzymać rzeczy, które w wysokiej temperaturze mogą wydzielać opary, np. odświeżacze powietrza oraz nie powinniśmy zostawiać ich na wierzchu, zwłaszcza na półkach przed przednią i tylną szybą.
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać w samochodzie bez opieki dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych czy też zwierząt domowych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o