Znowu pojedziemy syrenką?

0
51
nowa-syrena1
REKLAMA

Informacje o tym, że być znowu dojdzie do produkcji samochodu pod marką Syrena, pojawiły się ponad pół roku temu, gdy mająca swoją siedzibę w Kanadzie firma AK Motor International Corporation rozpoczęła rozmowy z FSO na temat wykorzystania marki, konkretnie produkowania nowego samochodu z jej wykorzystaniem. W maju podpisano umowę, na mocy której FSO zachowała historyczne prawa jako producent samochodów syrena w przeszłości do oryginalnej marki FSO Syrena, zaś AK Motor uzyskała oficjalne i wyłączne prawa do rozwoju, wytwarzania i marketingu pojazdów pod marką AK Syrena
W minionym tygodniu firma AK Motor International Corporation opublikowała pierwsze zdjęcia samochodu AK syrena meluzyna, który być może wejdzie do produkcji w Polsce, na istniejących podzespołach i płycie podłogowej, przynajmniej na początku. Być może produkcja będzie w powiązaniu z FSO.
– Nasza nowa wersja syreny wzorowana jest na oryginalnym projekcie samochodu i jest niemal odzwierciedleniem jej linii i stylistyki, zaprojektowana w taki sposób, aby nawiązywała do swojego pierwowzoru – mówił założyciel firmy AK Motor i projektant nowej syreny, Arkadiusz Kamiński.
Nowa AK syrena meluzyna będzie autem z przednim napędem. Planuje się umożliwić zastosowanie silników trzy‑ i czterocylindrowych o różnej pojemności w zależności od poziomu wyposażenia. Jednostka napędowa będzie ułożona poprzecznie z przodu.
Z kolei AK syrena meluzyna s to wersja sportowa z napędem na cztery koła, nawiązująca do faktu, że oryginalne syreny startowały w rajdach samochodowych. Projektant wspomina również o hybrydowych wersjach nowej syreny, z instalacją paliwowo‑elektryczną.
Po raz pierwszy syrena zaprezentowana została w 1955 roku. Do roku 1983 produkowana była praktycznie w niezmienionej postaci.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments