Aborcja. Protesty po wyroku TK

1
128
fot. Rade Pietruszka
REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, który zapadł 22 października 2020 r. Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował manifestacje w całej Polsce.

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który oznacza, że nowe przepisy odnośnie aborcji wchodzą w życie.

REKLAMA

„W ocenie Trybunału dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona – czytamy w uzasadnieniu TK.

Decyzja ta wywołała duże niezadowolenie wśród wielu osób w Polsce, które jeszcze tego samego dnia wyszły na ulice, by manifestować swój przeciw.

Przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Strajkujący przeszli przez centrum stolicy i zatrzymali się niedaleko siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Protest zakończył się około godz. 22.

Wyrok TK skomentował na Twitterze Donald Tusk: – Im nie chodzi o ochronę życia. To przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi. Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty.

„Nadchodzi czas próby. Protestujemy wszędzie zostawiając ślady. Farba, spray, klej w dłoń! Szykujemy się na jutro i na piątek, ale działamy cały czas” – czytamy na oficjalnym profilu.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments