Co z powrotem dzieci do przedszkoli i szkół? Minister edukacji odpowiada

0
327
Kiedy powrót dzieci do szkół? Minister edukacji wskazał datę
fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki/Twitter
REKLAMA

Przemysław Czarnek był gościem w programie Poranna rozmowa w RMF FM. Minister edukacji odniósł się m. in. do ewentualnego powrotu uczniów do szkół.

– Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie to możliwe [powrót uczniów do szkół]. Kluczowe będą dane dotyczące zakażeń z jutrzejszego dnia i z czwartku. Jeśli one potwierdzą tendencję spadkową, czyli to odpływanie trzeciej fali, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym. Powtarzam, jeśli tendencja spadkowa zakażeń się utrwali… – powiedział.

REKLAMA

Robert Mazurek zapytał ministra edukacji, czy rząd rozważa pomysł, by jedna połowa uczniów chodziła do szkoły, natomiast druga miała zajęcia zdalne, a później się wymieniali.

– To jest nasza propozycja alternatywna, tak, żeby wszyscy naraz ewentualnie, być może za tydzień, być może za dwa tygodnie, w zależności jeszcze raz powtarzam, od sytuacji epidemicznej, mogli wracać do szkoły. Ta hybrydowa forma właśnie na tym miałaby polegać, żeby w szkole było do 50 proc. uczniów. Szkoły są na to przygotowane, rozmawiałem także z panem ministrem Zagórskim. Wczoraj wszystkie szkoły są podłączone do internetu. 80 proc. szkół podłączonych jest światłowodem. Te 20 proc., do których światłowód nie doszedł, są w LTE, bardzo szybkim internecie, więc nie ma problemu, żeby również naukę hybrydową w ten sposób zorganizować – przekazał i dodał, że nauczanie hybrydowe nie jest jeszcze przesądzone.

– To jest jeden ze scenariuszy, który leży na stole po to, żeby jak najszybciej dzieci wszystkich roczników mogły wrócić do nauki stacjonarnej, bo to jest konieczne – powiedział.

Przemysław Czarnek został zapytany o egzaminy maturalne. Czy odbędą się one w planowanym terminie?

– Nie ma najmniejszych powodów, żeby cokolwiek przesuwać. Mówimy to już od dłuższego czasu, matury próbne pokazały, że jest możliwe przeprowadzenie w reżimie sanitarnym tych matur. Od 4 maja ruszamy. Życzymy powodzenia naszym maturzystom. Po to również obniżyliśmy nieco wymagania i zmieniliśmy wymagania 16 grudnia w rozporządzeniu jako jedni z pierwszych w Europie, żeby maturzyści wiedzieli, na czym stoją – poinformował.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze