Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia o ewentualnych obostrzeniach

0
393
Minister zdrowia: Ferie zimowe spędźmy w domu
fot. Adam Guz/Kancelaria Premiera
REKLAMA

– Ostatnie regulacje, które wprowadziliśmy, dotyczyły okresu do 29 listopada i do tego czasu na pewno nie będzie żadnych zmian obostrzających czy luzujących. Chyba że mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem, ale nic na to nie wskazuje – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Na spotkaniu z mediami byli obecni również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz profesor Andrzej Horban.

– Mamy pewną stabilizację, jeśli chodzi o dynamikę zachorowań. To za krótki czas, żeby stanowczo mówić, że sytuacja się poprawia, ale ta stabilizacja pozwala nam być ostrożnymi optymistami. To wynik decyzji podjętych w ostatnich tygodniach – powiedział na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce Michał Dworczyk. – Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby, gdyby nie samodyscyplina i odpowiedzialność społeczeństwa. I za tę dyscyplinę chcemy państwu jako rząd podziękować, bo tylko wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z epidemią – dodał minister.

REKLAMA

– Sytuacja stabilizuje się w bardzo różnych wymiarach, ale najważniejsza jest dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tysięcy, a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo – przekazał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się również do spadającej liczby wykonywanych testów: – Nasz system testowania jest oparty przede wszystkim na lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej – to oni decydują o tym, ile badań w Polsce jest wykonywanych. Najważniejsze jest utrzymanie buforu bezpieczeństwa pomiędzy liczbą zachorowań a dostępnością infrastruktury. Poprawę sytuacji widać w zmianie liczby i dynamiki zachorowań, w dostępności infrastruktury i w mobilności. Najważniejsze, że infrastruktura szpitalna i łóżkowa cały czas gwarantuje bezpieczeństwo Polakom.

– Ostatnie regulacje, które wprowadziliśmy, dotyczyły okresu do 29 listopada i do tego czasu na pewno nie będzie żadnych zmian obostrzających czy luzujących. Chyba że mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem, ale nic na to nie wskazuje – dodał Adam Niedzielski.

Minionej doby wykonano ponad 41 900 testów – 19 152 z nich dało wynik pozytywny. Z powodu COVID-19 zmarło 357 osób.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o