Minister zdrowia o przemieszczaniu się w Sylwestra: Będą mandaty

0
686
Adam Niedzielski: Nie interes ekonomiczny, a zdrowie Polaków jest najważniejsze
fot. Adam Guz/Kancelaria Premiera
REKLAMA

Adam Niedzielski wystąpił w programie Gość Radia Zet. Co minister zdrowia powiedział o szczepieniach i przemieszczaniu się w Sylwestra?

– Przeprowadziliśmy badania, monitorujemy różne analizy i generalnie wydaje się, że głównym argumentem, który ma przekonać wszystkich do szczepień jest podawanie rzetelnej wiedzy – przekazał Adam Niedzielski.

REKLAMA

Rząd planuje wypuścić kampanię zachęcającą do zaszczepienia się przeciw COVID-19. – W kampanię będzie zaangażowanych wielu sportowców. Praktycznie cały Orlen Team. Kubica? Między innymi też jest elementem Orlen Team-u. Wszystkich nazwisk nie przytoczę – powiedział szef resortu zdrowia.

– Powrót do normalnego życia? Nie lubię gdybania. Żeby efekt odporności populacyjnej się pojawił, to mówi się o 50-60 procent zaszczepionych dorosłych, czyli około 15 milionach Polaków. Raczej nie damy rady zaszczepić do lata – powiedział szef resortu zdrowia, który jednocześnie dodał, że prawdopodobnym okresem, w którym uda przekroczyć się tę granicę, jest jesień.

Adam Niedzielski odniósł się również do tematu przemieszczania się w Sylwestra.
– Nie ma żadnej godziny policyjnej. To sformułowanie, które na poziomie formalnym nie istnieje. Mamy ograniczenia przemieszczania się. W rozporządzeniu mamy ten typ obostrzenia – powiedział. – Mandat za wyjście na zewnątrz w Sylwestra? Tak, będą mandaty. Policja po każdej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, a tam wymierzona jest kara do 30 tysięcy złotych i jest egzekwowana z konta w siedem dni – przekazał minister zdrowia.

Na pytanie, czy siłownie i restauracje zostaną otwarte w styczniu, odpowiedział: – Jeżeli miałbym dokonywać hierarchii elementów, które będą otwierane, to siłownie i restauracje są raczej na końcu tej listy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o