Minister zdrowia: Południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest w Polsce

0
365
Konferencja Ministerstwa Zdrowia. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia
fot. Adam Guz
REKLAMA

– Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że w kraju pojawiła się również mutacja południowoafrykańska – przekazał w piątek Adam Niedzielski.

W piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia przedstawił, jak wygląda sytuacja związana z koronawirusem w Polsce.

REKLAMA

– Patrząc na wyniki, trzeba powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. Dziś odnotowaliśmy blisko 8 800 nowych przypadków. To nieco mniej niż wczoraj, ale więcej niż tydzień wcześniej. Przyrost nowych zakażeń osiągnął blisko 2400 przypadków – powiedział.

– Patrząc na ostatnie dwa tygodnie, widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Średnia tygodniowa przekroczyła w tym tygodniu 6,5 tys. przypadków. W ostatnich tygodniach była na poziomie 5,5 tys. zakażeń dziennie – przekazał. – Porównując ostatnie dwa tygodnie, widzimy bardzo wyraźny wzrost zleceń wymazów – rzędu 18 proc. Jedynym parametrem, który maleje systematycznie jest liczba zgonów – dodał.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w kraju pojawiła się mutacja koronawirusa z RPA.

– Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że w kraju pojawiła się również mutacja południowoafrykańska.

– To dyscyplina społeczna oraz mutacje wirusa będą decydować o tym, jak będzie się rozwijać pandemia. Należy się spodziewać raczej dalszych wzrostów, ale ich skala zależy od nas – powiedział minister zdrowia.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments