Nie żyje znany aktor, Krzysztof Kowalewski

0
311
Krzysztof Kowalewski nie żyje
REKLAMA

Dziś, 6 lutego, w Warszawie, zmarł kultowy aktor Krzysztof Kowalewski. Przeżył osiemdziesiąt trzy lata.

Kowalewski zapisał się w pamięci widzów przede wszystkim jako aktor komediowy. Zapamiętamy go między innymi z filmów Stanisława Barei: „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Brunet wieczorową porą” czy „Rozmowy kontrolowane”. Do annałów przejdzie też jego kreacja w filmie CK Dezerterzy. Kilkanaście lat temu grał także w popularnym serialu “Daleko od noszy”. Dla miłośników słuchowisk radiowych z kolei na zawsze pozostanie niezapomnianym Panem Sułkiem.

REKLAMA

Zmarły aktor w dorobku miał kilka tysięcy ról radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Był też wykładowcą na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W ostatnich latach można było go zobaczyć na deskach stołecznego Teatru Współczesnego.

Aktor urodził się 20 marca 1937 w Warszawie. Jego ojcem był Cyprian Kowalewski, oficer rezerwy Wojska Polskiego, a matką Elżbieta Herszaft, aktorka pochodzenia żydowskiego. Matka ukrywała przed synem swoje korzenie. Rodzina wyprowadziła się z Warszawy do Kielc, aby następnie powrócić do stolicy w 1946 roku.

Kowalewski był dwukrotnie żonaty. Najpierw z kubańską tancerką – Vivian Rodriguez. Z tego związku miał syna Wiktora. Później związał się z aktorką Agnieszką Suchorą, z którą miał córkę Gabrielę.

Za zasługi dla polskiej kultury został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis.

Data pogrzebu artysty nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments