Policjanci podpowiadają jak spędzić majówkę

0
173
Fot. Canva
REKLAMA

Tarnowscy policjanci opublikowali na swojej stronie internetowej wytyczne, jak spędzić tegoroczny długi weekend majowy. Mundurowi apelują, że zanim cokolwiek zaplanujemy i gdziekolwiek się udamy, powinniśmy pamiętać o zadbaniu o własne bezpieczeństwo i stosowanie się do obowiązujących ograniczeń.

REKLAMA

Podczas długiego weekendu przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o obowiązku utrzymywania co najmniej 2-metrowej odległości między osobami oraz o zakazie spotkań czy zgromadzeń. Nad bezpiecznym przebiegiem majowego weekendu czuwać będą niezmiennie policjanci, którzy na drogach zwrócą uwagę na prędkość pojazdów, ich stan techniczny, pasy, foteliki dla dzieci i trzeźwość kierowców.

Mundurowi postanowili odpowiedzieć również na najbardziej nurtujące obywateli pytania:

• Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw, pobiegać, pojeździć na rowerze?

Od 20 kwietnia możliwe jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także pobiegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Spacer jest możliwy tylko z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywamy w warunkach domowych. Obowiązuje utrzymanie co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi i dotyczy to także rodzin oraz bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są tylko:

– rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia)

– osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie

Nie możemy korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, ani z placów zabaw, które nadal pozostają zamknięte!

Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. To samo dotyczy organizowania przez młodych ludzi indywidualnych wycieczek rowerowych. Rowerzystów obowiązuje zakrywanie ust i nosa, z terenów leśnych i zachowanie minimum 2-metrowego odstępu od innych. Przypominamy, że nadal nie działają wypożyczalnie rowerów, także te miejskie.

• Co z grillowaniem podczas majówki ?

Grillowanie u siebie w ogrodzie lub na działce w towarzystwie domowników jest jak najbardziej możliwe. Niestety w dalszym ciągu nie ma możliwości zaproszenia znajomych, bo naruszymy zakaz gromadzenia się, a za to grozi niestety mandat. Jeśli mieszkasz w bloku, grillowanie na balkonie jest możliwe, jeśli nie zabrania tego regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli obowiązuje (co jest częstą praktyką) – nie pozostaje ci nic innego jak skorzystanie z grilla elektrycznego.

• Czy podczas majówki można iść na ryby?

Tak, jest to możliwe. Należy pamiętać tylko o czy zachowaniu dystansu minimum dwóch metrów od innych osób oraz zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Nie zapominaj też, że musisz dokument uprawniający do wędkowania (karta wędkarska, karta łowiectwa podwodnego) oraz o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.

• Czy można udać się na działkę ?

Na swoją działkę możemy udać się w nie tylko w celu przeprowadzenia prac ogrodowych, ale też, aby odpocząć. Pamiętajmy, że nie możemy zapraszać znajomych, a świętowanie ma się odbywać w towarzystwie najbliższych, bo zakaz zgromadzeń nadal obowiązuje.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o