Czy w Żelazówce powstanie retencyjny zbiornik?

0
197
zbiornik retencyjny
Zdjęcie ilustracyjne, zbiornik Czorsztyn-Niedzica | fot: inzynieria.com
REKLAMA

Samorządy Dąbrowy Tarnowskiej, Szczucina, Mędrzechowa i Olesna – gmin leżących wzdłuż rzeki Breń podejmują starania, aby w Żelazówce powstał retencyjny zbiornik. Już w ubiegłym roku wystosowały pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, koszt budowy wstępnie obliczono na 20 milionów złotych.

REKLAMA

– O inwestycji tego typu mówi się na Powiślu już od pół wieku, realizacja takiej inwestycji miałaby podwójny sens. Powodzie nawiedzają nas często, ale dają się także we znaki wydłużające się okresy suszy, tak więc zbiornik miałby znaczenie nie tylko przeciwpowodziowe, ale także służyłby do retencjonowania wody – mówi sekretarz gminy Dąbrowa Tarnowska, Stanisław Ryczek.

Samorządowcy zapowiadają, że wspólnymi siłami dążyć będą do tego, aby uzyskać dofinansowania ze wszystkich dostępnych źródeł. Czas jest ku temu sprzyjający, w tym roku powstać ma lista zbiorników, których budowę zapowiada Ministerstwo Rolnictwa już od roku 2021.

To właśnie na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska, w Żelazówce  znajduje się idealny teren, gdzie zbiornik mógłby powstać. – Są to grunty prywatne, od lat są jednak nie wydajemy zgody na to, aby powstawały tam mieszkalne domy, teren nie jest także objęty żadną ochroną. Ze wstępnych rozmów z właścicielami terenów wynika, że byliby chętni go sprzedać. Najpierw jednak inwestycja musi zostać wpisana na rządową listę. Zarówno nasz samorząd, jak kilku ościennych gmin będziemy umieszczać konieczność budowy zbiornika we wszystkich możliwych dokumentach i zgłaszać się do różnorakich programów, które zajmują się finansowaniem tego typu inwestycji – dodaje sekretarz Ryczek. ZS

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o