Gdy z kopalni wyjedzie ostatnia bryła węgla…

0
415
„Careau Wendel” - zrewitalizowana kopalnia węgla kamiennego we francuskim Petite-Rosselle | fot. Piotr Langer
REKLAMA

Podczas odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda stwierdził, że węgla w Polsce wystarczy na dwieście lat. Do tych słów będzie chciał się odnieść dr Piotr Langer podczas bocheńskiego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, zaplanowanego na 20 lutego.

REKLAMA

Wiodącym tematem spotkania będzie „Autentyczność czy komercja? Różne drogi współczesnej przebudowy europejskich miast górniczych.” – Historia europejskiego górnictwa jest z pewnością fascynująca, jednak snucie opowieści utrzymanej w nurcie historycznym wydaje się złym pomysłem. Od tego, „co było wczoraj” ważniejsze jest to „co jest teraz”, a jeszcze ważniejsze – „co nastąpi jutro”. Na wspaniałej historii można przecież zbudować wspaniałą przyszłość. Historię można również odrzucić, zatracając własną tożsamość, błądząc w poszukiwaniach nowego pomysłu dla przyszłych pokoleń – mówi bochnianin Piotr Langer z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
„Autentyczność” i „komercja” – dwa hasła, które ścierają się w próbach tak zwanej rewitalizacji miast górniczych. Czy komercja musi oznaczać utratę autentyczności? Czy autentyczne kopalnie mogą być wykorzystane dla komercyjnych celów? Spotkanie odbędzie się 20 lutego w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, początek godzina 17.30.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o