Koronawirus w Małopolsce

0
375
fot. malopolska.pl

Jak informuje wojewoda, aktualnie w Małopolsce jest pięć potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwszy pacjent, u którego wykryto obecność wirusa przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, nad pozostałymi chorymi czuwają doświadczeni lekarze i fachowy personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dwaj pacjenci zarazili się najprawdopodobniej w czasie pobytu we Włoszech lub podczas kontaktu z osobami, które tam przebywały. U pozostałych chorych zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w Austrii lub we Francji.

Rzecznik małopolskiego wojewody, Joanna Paździo, zapewnia, że w każdym przypadku służby sanitarno-epidemiologiczne podejmowały stosowne działania, jakie pozwoliły ustalić krąg osób, z którymi chorzy się kontaktowali, a następnie objąć je kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. – Niemal nieustannie w sanepidzie dzwoni telefon, pod którym mieszkańcy uzyskać mogą ważne informacje. Najczęściej dzwonią wracający z zagranicy i są objęci dwutygodniową kwarantanną. Wiele telefonów pochodzi od osób, które źle się czują i podejrzewają kontakt z osobą zakażoną – pytają, gdzie mają się udać i jak uzyskać pomoc. Mieszkańcy pytają także, jak zachować się wobec osób, które są w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W wielu przypadkach to właśnie kontakt telefoniczny z sanepidem uruchamia działania zmierzające do zdiagnozowania zakażenia koronawirusem. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z porad udzielanych przez pracowników sanepidu i stosują się do zaleceń – wyjaśnia Joanna Paździo.
Zgodnie z poleceniem wojewody, od 16 marca pacjenci zarażeni wirusem SARS – CoV-2 z całej Małopolski przewożeni mają być do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. -Reorganizacja placówki polegać będzie na zwiększaniu liczby łóżek na oddziale zakaźnym oraz ograniczaniu działalności pozostałych oddziałów. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, do szpitali jednoprofilowych trafi po tysiąc kombinezonów i maseczek oraz odpowiednia liczba gogli, zabezpieczone zostanie także finansowanie tych placówek. Oprócz dotychczasowego ryczałtu otrzymają one m.in. dodatek za gotowość, w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych – dodaje Joanna Paździo.
Każdego dnia ogrom pracy wykonują także laboranci badający próbki. – 12 marca rozpoczęliśmy badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. W tym dniu wykonano ich 16. Dzień później już 32, 14 marca – 48, 15 marca – 62, a 16 marca – 64 badania. Wykonanie około 60 testów to maksymalna możliwość. Sprawdzanie każdej partii próbek (nie wykonuje się pojedynczych badań) trwa do ośmiu godzin. Podsumowanie wszystkich badań z danego dnia i powiadomienie o wynikach następuje przeciętnie w ciągu doby, o ile napływ materiału nie przewyższa możliwości diagnostycznych. Podejmujemy działania, aby w najbliższych dniach znacznie zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań – informuje rzeczniczka małopolskiego wojewody.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o