Nie wypalaj traw!

0
196
Szczucińscy strażacy zwalczający ogień | fot. OSP Szczucin
REKLAMA

Wypalanie traw, wbrew powszechnie panującej opinii, nie przynosi korzyści dla ekosystemu. Pożary łąk i lasów rokrocznie powodują ogromne straty materialne oraz stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

REKLAMA

Każdego roku wiosną dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Ogień w środowisku przyrodniczym pozbawia życia tysiące zwierząt na stanowiskach lęgowych, niezliczone skupiska owadów, a także niszczy naturalną florę. Wypalanie traw jest także częstą przyczyną pożarów budynków gospodarczych i mieszkalnych. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do śmierci człowieka.
Wypalanie traw jest czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną. Za tego typu działania grożą surowe sankcje – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 złotych.
Statystyki opublikowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wykazują, że w 2019 roku w Polsce odnotowano aż 55 912 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Rok temu podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem ognia zajmującego trawy, zużyto 183 412 171 litrów wody, co odpowiada pojemności 49 basenów olimpijskich.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o