Ruszyła budowa obwodnicy Tuchowa

0
404
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie
REKLAMA

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Tuchowa, w ciągu drogi wojewódzkiej 977. Trasa ma być gotowa w połowie 2021 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniesie około 63,5 mln zł. Obwodnica ma wyprowadzić ruch z centrum, którym teraz przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów dziennie.

REKLAMA

– Już wkrótce w tym miejscu powstanie bezpieczna droga. Skończyli politycy, zaczęli inżynierowie. W Małopolsce nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji, dzięki czemu mieszkańcy naszego regionu mają pracę. Dziękuję radnym i samorządowcom tej i poprzednich kadencji za zaangażowanie w realizację obwodnicy Tuchowa – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka, który wraz z kilkoma samorządowcami oraz politykami, wziął udział w symbolicznym wbiciu łopat.

Budowana obwodnica będzie miała 2,7 km długości, trzy ronda, dwa wiadukty nad torami kolejowymi i ulicą Polną. W ramach obwodnicy powstanie most nad Białą o długości ponad 300 metrów, oświetlenie drogi oraz kanalizacja deszczowa. Wzdłuż trasy zostaną wybudowane drogi serwisowe. Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W trakcie budowy ronda na ul. Ryglickiej planowane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego, a projekt nie przewiduje całkowitego wstrzymania ruchu w którymkolwiek miejscu na żadnym etapie realizacji.

Warto zaznaczyć, że budowana obwodnica to jedna z najkrótszych, ale i najdroższych obwodnic, a to wszystko za sprawą dodatkowych zabezpieczeń powodziowych i obejścia linii kolejowych. Gmina Tuchów do inwestycji dołoży 2,8 mln zł. Prawie 49 mln zł przeznaczonych na budowę trasy pochodzi z funduszy europejskich, a 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa małopolskiego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o