REKLAMA

21 stycznia 1874 roku w podtarnowskich Wierzchosławicach na świat przyszedł Wincenty Witos, wybitny polski polityk, działacz ruchu ludowego i trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.

Wincenty Witos w minionym stuleciu był jedną z najbardziej niezwykłych postaci polskiej sceny politycznej. Pełniąc funkcję premiera, dążył do łagodzenia wszelkich napięć społecznych i narodowościowych. Przejawiał szczere wyczulenie na los najbiedniejszych.

REKLAMA

– W 35. roku życia wybrali go mieszkańcy Wierzchosławic na swego wójta, w tym samym 1908 roku został posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego, po pięciu latach zaliczano go już do czołówki Polskiego Stronnictwa Ludowego, a po dziesięciu wyrósł na chłopskiego przywódcę w skali ogólnopolskiej. Dzięki temu poznał niemal wszystkie arkana sztuki kierowania i politycznego działania na różnych szczeblach władzy. Chłopów znał dobrze, wiedział jak trafić do ich umysłów i serc. Był wielkim wychowawcą. Walczył o równouprawnienie warstwy chłopskiej, o jej emancypację społeczno-polityczną i upodmiotowienie obywatelskie mieszkańców wsi. Fenomenalna działalność polityczna ruchu ludowego jest niewątpliwie zasługą setek tysięcy społeczników, ofiarnych działaczy niepodległościowych, a wśród nich Wincentego Witosa, którego niespotykana kariera mogła zaistnieć tylko w politycznym ruchu chłopskim – czytamy w opracowaniu Janusza Gmitruka pt. „Wincenty Witos – współtwórca Niepodległej”, w serii wydawniczej „Twórcy Państwowości Polskiej” pod redakcją Tadeusza Skoczka.

Dla upamiętnienia tej wybitnej postaci, w Wierzchosławicach staraniem działaczy ludowych i rodziny Wincentego Witosa w 1971 r. powołane zostało Muzeum Wincentego Witosa, a w Tarnowie w 1988 roku na placu drzewnym przy ul. Lwowskiej odsłonięto odlany w brązie i ustawiony na granitowym postumencie okazały pomnik.

Zobacz jak obecnie prezentuje się pomnik Wincentego Witosa w Tarnowie

Zdjęcia: autor

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments