80. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz

0
762
fot. archiwum
REKLAMA

W najbliższą niedzielę obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W mieście Tarnowie, z którego w czerwcu 1940 roku wyjechał pierwszy transport więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, odbędą się dwudniowe uroczystości.
W 2006 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W przyjętej uchwale, w 66. rocznicę przybycia pierwszego transportu polskich więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz, posłowie złożyli też hołd wszystkim ofiarom zbrodni nazistowskich.

REKLAMA

To właśnie 14 czerwca 1940 roku do Auschwitz przyjechał transport z więzienia w Tarnowie liczący 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758 i umieszczono ich na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (pierwsze obozowe numery otrzymali przybyli wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni, którzy objęli stanowiska funkcyjnych). Z 728 więźniów przywiezionych 14 czerwca 1940 r. do Auschwitz wojnę przeżyło 298 więźniów, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.

W 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w Tarnowie odbędą się dwudniowe uroczystości. Ich rozpoczęcie zaplanowano na 13 czerwca o godz. 17 przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz; godzinę później w tarnowskiej katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza św. W tym samym dniu udostępniona zostanie specjalna strona www.pierwszytransport.tarnow.pl, a w galerii BWA na dworcu PKP w Tarnowie będzie można obejrzeć wystawę „Przeciw wojnie. 80 rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”. To wystawa dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, uzupełniona o specjalnie wypożyczone prace oraz archiwalia. Autorami prac są m.in. Wilhelm Sasnal, Joanna Srebro, Józef Szajna.
Dzień później, 14 czerwca, o godz. 9 zaplanowano przemarsz ulicami miasta i złożenie Świateł Pamięci (trasa: Pomnik I Transportu, ul. Wałowa, ul. Krakowska, dworzec – rampa kolejowa). W samo południe w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika będzie można wziąć udział w akcji edukacyjno-popularyzatorskiej Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca 2020 i Urzędu Miasta Tarnowa. W programie m.in. rozmowy z historykami, wspomnienia rodzin i przyjaciół więźniów pierwszego transportu oraz więźniów pozostałych transportów do Auschwitz, prezentacje sylwetek więźniów, projekcje filmów dokumentalnych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o