Cała Polska w strefie czerwonej

0
82
REKLAMA

Nauczanie zdalne w lasach 4-8 szkół podstawowych, zamknięte puby i restauracje, zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, dzieci i młodzież na ulicy tylko pod opieką dorosłych – to nowe obostrzenia wprowadzane w Polsce przez rząd, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 

REKLAMA

 

Zakończyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzeja Horbana.
Mamy kolejny przyrost zakażonych i zgonów. Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane. Miesiąc temu mieliśmy niższy poziom zakażeń, dziś to 15 tys. przypadków dziennie. Druga fala uderzyła w Europę z dużą siłą. Reagując na tę sytuację niektóre kraje podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu gospodarki, inne wprowadziły godzinę policyjną, inne ograniczają działalność wybranych branż. Wprowadzamy teraz nowe obostrzenia, których efekty zobaczymy za 10-14 dni. Gdyby to nie zadziałało, konieczne będzie dalsze ograniczanie życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, np. poprzez zamknięcie granic, zakaz przemieszczania się, głęboki lockdown. Jeśli nie będzie zahamowania przyrostu nowych zakażeń, trzeba będzie zdecydować się na taki krok – zapowiadał podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzane są nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:
– objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych;
– w godzinach 8-16 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
– zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
– zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos – ograniczenie wprowadzone na razie na dwa tygodnie; rząd nie wyklucza rekompensat dla branży gastronomicznej;
– obecność maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych); dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
– ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m.in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele (w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 mkw.). Nadal istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa.

Zgodnie z zapowiedziami, rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Przekazano na ten cel 100 mln zł. Działa specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, np. w zakupach. Informacje przekazywane będą do ośrodków pomocy społecznej, a wolontariusze dostarczać będą potrzebne produkty.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zauważył, że najbliższy tydzień może być krytyczny i przesądzi o wzroście lub spadku nowych zakażeń. Jeżeli obecna tendencja utrzyma się, niewykluczone, że dziennie odnotowywanych będzie 20-25 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Celem wprowadzanych obostrzeń jest utrzymanie skali zakażeń na poziomie 15-18 tys. nowych przypadków dziennie.

Premier Mateusz Morawiecki dopytywany przez dziennikarzy o decyzje w sprawie cmentarzy odparł, że decyzje co do ewentualnego ograniczenia i zasad wstępu na cmentarze zostaną podjęte za kilka dni. Zaapelował też o odwiedzanie grobów bliskich zmarłych w innych dniach, nie tylko 1 listopada.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o